لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

ابراز خوش بینی «محتاطانه» وزارت دفاع آمریکا از مذاکرات دیپلماتیک دو کره


سرهنگ رابرت (راب) منینگ، از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) - آرشیو
سرهنگ رابرت (راب) منینگ، از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) - آرشیو

به دنبال دیدار اعضای هیات ویژه اعزامی کره جنوبی به پیونگ یانگ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در روز دوشنبه، وزارت دفاع آمریکا از گفتگوهای دیپلماتیک دو کره بطور محتاطانه ابراز خوش بینی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت منینگ سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفت کار ما این است که اطمینان یابیم همکاری های نظامی مان با کره جنوبی برای دفاع از شبه جزیره کره ادامه خواهد یافت.

وی در ادامه گفت، با این حال ما بطور محتاطانه ای به مذاکرات دیپلماتیک آغاز شده بین سئول و پیونگ یانگ خوش بین هستیم و از دو طرف می خواهیم چنین گفت وگوهایی را ادامه دهند.

رهبر کره شمالی دوشنبه شب در یک ضیافت شام در پیونگ یانگ از اعضای هیات اعزامی دولت کره جنوبی استقبال کرد؛ هیاتی ۱۰ نفره که سرپرستی آن بر عهده «چانگ اویی یانگ» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی است.

آقای چانگ در سئول به خبرنگاران گفت در سفر به پیونگ یانگ تمایل و عزم «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و توافق بر سر صلحی حقیقی و پایدار را به رهبر کره شمالی منتقل خواهد کرد.

وی همچنین گفت برای فراهم کردن شرایط ازسرگیری احتمالی مذاکرات پیونگ یانگ با جامعه جهانی، به ویژه با ایالات متحده آمریکا تلاش خواهد کرد.

با این حال، چشم انداز مذاکرات دوجانبه کره شمالی و آمریکا با رزمایش نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده، که قرار است در ماه آوریل برگزار شود، پیچیده به چشم می‌خورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG