لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

تحریم جدید آمریکا علیه پیونگ یانگ به دلیل ترور شیمیایی برادر رهبر کره شمالی


در حالیکه خوشبینی‌هایی مبنی بر بازگشت کره شمالی برای گفتگو درباره برنامه هسته ای خود دیده شد، ایالات متحده در موضوعی دیگر،‌ این کشور را مورد تحریم های جدیدی قرار داد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید به دلیل نقش پیونگ یانگ در ترور شیمیایی کیم جونگ‌نام برادر ناراضی رهبر کره شمالی، رژیم این کشور را تحت تحریم جدیدی قرار داده است.

یکسال پیش «کیم جونگ نام» در فرودگاهی در مالزی حضور داشت که دو زن اندونزیایی و ویتنامی، به صورت او مواد سمی مالیدند و دقایقی بعد او درگذشت.

کیم جونگ نام با رهبر فعلی کره شمالی اختلافاتی داشت و از او جدا شده بود. او پسر ارشد کیم جونگ ایل رهبر پیشین کره شمالی بود، اما زمانی که در سال ۲۰۰۱ تلاش داشت با گذرنامه جعلی برای بازدید از پارک تفریحی دیزنی لند به ژاپن سفر کند، از سوی پدرش کنار گذاشته شد و برادر کوچکترش کیم جونگ اون به عنوان رهبر آینده کره شمالی برگزیده شد.

وزارت خارجه ایالات متحده دربیانیه ۱۵ اسفند ماه خود اعلام کرد با تحقیقاتی که انجام داده، دلیل مرگ کیم جونگ‌نام عامل اعصاب وی‌ایکس بوده که یک عامل شیمیایی‌ست و استفاده از آن بنا بر قوانین آمریکا، مصداق استفاده از سلاح‌های شیمیایی‌ست.

روند محاکمه زنان مهاجم به رهبر کره شمالی از یک ماه پیش آغاز شده اما آنها می گویند نمی دانستند چنین کاری می کنند و گمان می کردند این یک شوی تلویزیونی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG