لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

واکنش به برنامه موشکی ایران؛ درخواست ۷ سناتور دموکرات برای تمدید ده ساله قانون تحریم های ایران


ریچارد بلومنتال، ۷۰ ساله، سناتور ایالت کنتیکت در سنای ایالات متحده آمریکا است
ریچارد بلومنتال، ۷۰ ساله، سناتور ایالت کنتیکت در سنای ایالات متحده آمریکا است

در آستانه پایان قانون تحریم های ایران توسط آمریکا، چند سناتور دموکرات خواستار تمدید این قانون برای ده سال آینده شدند.

به گزارش صدای آمریکا، هفت نفر از سناتورهای ارشد دموکرات آمریکا به رهبری سناتور ریچارد بلومنتال در نامه ای به میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جهوریخواه سنا از وی خواستند تمدید قانون تحریمهای ایران را برای ۱۰ سال دیگر در اولویت تصمیم گیری سنا قرار دهد.

آنها از رهبر جهوریخواه سنا خواسته اند بررسی این تمدید را در نشست سنا پس از انتخابات آمریکا برگزار کند.

اشاره این سناتورهای دموکرات به «قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو است. این قانون در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد آلفونسو داماتو، سناتور جمهوریخواه در سنای آمریکا تصویب و به امضای بیل کلینتون رسید و هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

سناتورهای دموکرات در نامه خود به رهبر اکثریت سنا نوشته اند، تصویب این لایحه حیاتی، نهایت اطمینان را برای ایالات متحده تضمین می کند که از مکانیسم اعمال تحریمها برای حفاظت از امنیت ملی کشور علیه ایران برخوردار است.

با اینکه بعد از توافق هسته ای ایران با جامعه جهانی، تحریم های بین المللی علیه ایران برداشته شده است، اما هنوز در آمریکا تحریم ها بخاطر نقض حقوق بشر و برنامه موشکی ایران، ادامه دارد.

در حال حاضر، دوطرح دیگر نیز از سوی دموکراتها و جمهوریخواهان سنا برای تمدید قانون تحریمهای ایران به سنا پیشنهاد شده است.

طرح جمهوریخواهان با توجه به فعالیتهای موشکهای بالستیک ایران، تحریمهای تنبیهی گسترده تری را علیه تهران به لایحه اضافه می کند.

XS
SM
MD
LG