لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

وال استریت جورنال: آمریکا برای آزادی زندانیان، زودتر تحریم ها علیه بانک های ایرانی را لغو کرد


ایران و آمریکا قبل از اجرای توافق هسته ای و آزادی زندانیان آمریکایی مذاکرات فشرده ای داشتند.
ایران و آمریکا قبل از اجرای توافق هسته ای و آزادی زندانیان آمریکایی مذاکرات فشرده ای داشتند.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی مدعی شد که دولت آمریکا بخاطر آزادی شهروندان آمریکایی از ایران، «سند محرمانه» ای را امضا کرد که در آن با لغو پیش از موعد تحریم های سازمان ملل متحد علیه دست‌کم دو بانک ایرانی موافقت کرده است.

در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده، شورای امنیت سازمان ملل دو بانک ایرانی سپه و سپه اینترنشنال را از لیست بانکهای تحریمی خارج کرده است و دولت آمریکا، همزمان با خروج شهروندان زندانی این کشور از ایران با این اقدام موافقت کرد.

انتشار این گزارش بعد از گزارش قبلی منتشر می شود که در آن خبر داده بود همزمان با آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، ایالات متحده ۱.۷ میلیارد دلار از بدهی آمریکا به ایران به صورت نقدی به ایران پرداخت کرد. این پرداخت نقدی در سه ماه اخیر دستمایه انتقاد جمهوریخواهان از دولت باراک اوباما شده است.

این چهار زندانی آمریکایی در ایران ساعتی بعد از اعلام اجرای توافق هسته ای، از زندان در ایران آزاد شدند.
این چهار زندانی آمریکایی در ایران ساعتی بعد از اعلام اجرای توافق هسته ای، از زندان در ایران آزاد شدند.

وال استریت جورنال به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نوشت روز ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ برابر با ۲۷ دی سال گذشته، مقامهای آمریکایی و نماینده دولت ایران در ژنو سه توافقنامه امضا کردند.

یکی از این سه توافقنامه آمریکا را متعهد می کند که از اتهام جنایی علیه ۲۱ شهروند ایرانی صرف نظر کند و ایران آمریکاییان زندانی در ایران را آزاد نماید.

سند دوم آمریکا را متعهد به پرداخت فوری ۴۰۰ میلیون دلار به صورت نقد و پرداخت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ظرف چند هفته می کند تا یک دعوای قدیمی میان دو کشور حل و فصل گردد.

در سند سوم آمریکا توافق کرده است از خروج دو بانک ایرانی از لیست تحریم ها حمایت نماید.

در حالی آمریکا در این سندها با خارج شدن بانک سپه و سپه اینترنشنال موافقت کرده که این دو بانک به خاطر برنامه موشکی ایران تحریم شده بودند و براساس قطعنامه شورای امنیت در مورد لغو تحریم هسته‌ای ایران، تحریم‌های موشکی ایران، باید از هشت سال دیگر در صورت وفاداری ایران به توافق از لیست تحریم ها حذف می شدند.

بانک سپه و سپه اینترنشنال که در لندن ثبت شده است، از سال ۲۰۰۷ و توسط وزارت خزانه داری در لیست تحریم ها قرار گرفته بود.

به گزارش وال استریت جورنال به نقل از یک مقام آمریکایی، چند ساعت بعد از امضای این توافق در هتلی در ژنو، ۴۰۰ میلیون دلار به ایران داده شده، زندانیان آمریکایی آزاد شدند و شورای امنیت سازمان ملل بانک سپه و سپه اینترنشنال را از لیست تحریم ها خارج کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG