لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

«وحشت» شطرنج بازان زن از اعطای میزبانی مسابقات قهرمانی شطرنج زنان به ایران


گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران
گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران

فدراسیون جهانی شطرنج تصمیم گرفته است مسابقات قهرمانی شطرنج زنان در سال ۲۰۱۷ در ایران برگزار شود اما میزبانی مسابقات زنان در ایران با یک چالش عمده مواجه است: حجاب اجباری و مخالفت زنان نامی عرصه شطرنج با آن.

به نوشته نشریه تلگراف، شطرنج بازان مطرح زن ساعاتی بعد از انتشار خبر میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج با «وحشت» به این خبر واکنش نشان داده اند.

آنها می گویند اگر نخواهند حجاب مورد نظر حکومت ایران را رعایت کنند، با خطر بازداشت روبرو هستند. شطرنج بازان مطرح جهان، استادان بزرگ این بازی، گفته اند که بازی های ایران را تحریم می کنند و در یک رسوایی برای فدراسیون جهانی شطرنج، این فدراسیون را متهم کردند که به حقوق زنان اهمیت نداده است.

نازی پایکیدزه، قهرمان بازی های شطرنج زنان آمریکا در سال ۲۰۱۶ گفته است بازی های تهران را تحریم می کند. او همچنین درباره امنیت زنان در جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده است.

نازی می گوید برگزاری این مسابقات در ایران که زنان مجبور می شوند در آن حجاب داشته باشند کاملا غیرقابل قبول است. او می گوید به تفاوت های فرهنگی احترام می گذارد اما «عدم اجرای آنها می تواند باعث زندانی شدن» زنان شود و در ایران «حقوق زنان به طور کلی به شدت محدود می شود.»

این شطرنج باز می گوید زنان سراسر جهان برای بازی در ایران احساس امنیت نمی کنند.

نازی پایکیدزه در توییتی به مقاله ای در مورد کمپین «آزادی یواشکی من» که مسیح علینژاد، روزنامه نگار ایرانی ساکن خارج آن را راه اندازی کرده اشاره می کند و می گوید که تن دادن به حجاب، حمایت از سرکوب زنان در ایران است. کمپین آزادی یواشکی من از زنان غربی که به ایران می رود می خواهد در همبستگی با کمپین حجاب نداشته باشند.

نایجل شورت، یک شطرنج باز سرشناس بریتانیایی نیز گفته است که اگر افراد از فرهنگ های مختلف به ایران می روند، که شامل بی خدایان و مسیحیان می شود چرا باید نماد اسلامی سرکوب زنان را بپوشند؟

در جمهوری اسلامی ایران زنان محکوم به حجاب اجباری هستند برای تماشای بازی والیبال در استادیوم های ورزشی نیز با محدودیت هستند.

نیروی انتظامی ایران در گشت های موسوم به «گشت ارشاد» با زنانی که حجاب مورد نظر حکومت را رعایت نمی کنند، برخورد می کند و همین باعث نگرانی عمده بسیاری در ایران و همچنین مسافران عازم ایران است.

این محدودیت ها در پی انقلاب ۱۳۵۷ در ایران و روی کار آمدن جمهوری اسلامی به وجود آمد.

XS
SM
MD
LG