لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

وزیر اقتصاد آلمان: مشکلات بانکی با ایران پابرجاست اما مصمم به توسعه روابط هستیم


قائم مقام صدر اعظم آلمان و وزیر اقتصاد این کشور در نشست اقتصادی ایران و آلمان در تهران اعلام کرد که مشکلات بانکی هنوز بر سر توسعه رابطه اقتصادی با ایران وجود دارد و این مشکلات باید رفع شود.

زیگمار گابریل روز دوشنبه ۱۲ مهر در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و آلمان از امضای توافق میان آلمان و بانک مرکزی ایران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که مشکلات مالی باقی مانده بر سر توسعه تبادلات مالی ایران و آلمان به زودی حل شود.

او گفت که امیدوار است آمریکا مسائل مربوط به ایران را مدیریت کند تا پیامدهای توافق هسته ای برای مردم ایران بیشتر واقعیت پیدا کند.

آقای گابریل که یکشنبه شب به همراه دهها نفر از فعالان اقتصادی آلمانی وارد تهران شد، علاوه بر شرکت در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و آلمان در محل اتاق بازرگانی ایران، در جلسه ای با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ایران شرکت کرد و توافقنامه‌های همکاری اقتصادی را به امضا رساند.

او به عضویت دو هزار شرکت در اتاق بازرگانی ایران و آلمان اشاره کرد و گفت که با توجه به تشکیل کمیسیون اقتصادی دو کشور پس از ۱۵ سال انتظار دارد شرکت های کوچک و متوسط آلمانی نیز همچون شرکت‌های بزرگی چون زیمنس و فولکس واگن موفق به همکاری با شرکت های ایرانی شوند.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، فعالان اقتصادی دو کشور پس از سخنرانی وزیر اقتصاد آلمان، در پنل های تخصصی اتاق بازرگانی ایران شرکت کردند.

توسعه روابط اقتصادی با ایران یکی از اهداف اصلی سفر قائم مقام صدر اعظم آلمان به تهران محسوب می‌شود.

آقای گابریل پیشتر در گفت و گو با دویچه وله گفته بود که تحریم‌های باقی مانده علیه ایران و منطبق نبودن بانک‌های ایران با استاندارهای جهانی را از موانع موجود بر سر توسعه روابط اقتصادی دو کشور دانست اما گفت که دو کشور مصمم هستند تا روابط خود را با تکیه بر پیشینه اقتصادی توسعه بخشند.

رنه هارون، رئیس اتاق بازرگانی آلمان و ایران نیز گفته بود که در غیاب آلمان، چین مبادلات تجاری خود را به ۴۰ میلیارد دلار در سال رسانده است. به گفته او اکنون آلمان مصمم است سهم خود را در تجارت با ایران پس بگیرد.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم مقام صدر اعظم آلمان برای نخستین بار تیر ماه سال گذشته و تنها چند روز پس از توافق هسته‌ای به همراه هیاتی به ایران سفر کرد. در آن سفر نیز تعدادی از مدیران علمی و بازرگانی از بخش‌های دولتی و خصوصی آقای گابریل را همراهی می‌کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG