لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

دیدار مقامات ایران با معاون صدراعظم آلمان «لغو شد»


دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با وزیر اقتصاد ایران
دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با وزیر اقتصاد ایران

رسانه‌های ایران از لغو دیدار رئیس مجلس و وزیر امور خارجه ایران با معاون صدراعظم آلمان خبر می‌دهند.

خبرگزاری تسنیم روز سه شنبه ۱۳ مهر نوشت که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از دیدار با زیگمار گابریل، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان خودداری کرده است.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران همچنین از لغو دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با دیپلمات آلمانی خبر داده است.

یک روز پیشتر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی با انتقاد از حضور آقای گابریل گفته بود که «اگر جای مسئولان دولتی و وزارت امور خارجه بودم اجازه نمی دادم چنین افرادی وارد کشور شوند.»

اعتراض عالی ترین مقام قضایی ایران به مصاحبه‌ای از این سیاستمدار آلمانی بود که گفته بود تا ایران اسرائیل را به رسمیت نشناسد روابط دو کشور توسعه پیدا نخواهد کرد.

آقای لاریجانی همچنین عنوان کرد که «باید راه را بر چنین افرادی بست تا با عذرخواهی قدم پیش بگذارند.»

این سخنان کم سابقه که دخالت در حوزه اختیارات دولت محسوب می‌شود تاکنون با واکنشی از سوی دولت حسن روحانی مواجه نشده اما همراهی علی لاریجانی، برادر صادق لاریجانی و رئیس یکی دیگر از قوای سه‌گانه ایران و وزیر امور خارجه ایران با این اعتراض، معنادار خواهد بود.

زیگمار گابریل تابستان سال گذشته هم به ایران آمد و با توجه به سابقه همکاری‌های گسترده اقتصادی ایران و آلمان، حضور او نشانه‌ای از عزم آلمان برای حضور در صدر شرکای تجاری ایران تفسیر شد.

آقای گابریل که این بار به همراه ۱۲۰ نفر از مدیران اقتصادی آلمان به ایران سفر کرده است، روز دوشنبه وعده داد تعهدات ایالات متحده برای کاهش تحریم‌های ایران را به واشنگتن یادآوری کند.

XS
SM
MD
LG