لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

دفاع رئیس جمهوری آمریکا از دیدار با رهبر کره شمالی + انتشار ویدئو و دعوت جهانی برای صلح و امنیت


رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در چند اظهارنظر از مذاکرات با کره شمالی دفاع کرد و آن را مهمترین راه حل برای رسیدن به صلح نامید.

پرزیدنت ترامپ در یک پیام ویدئویی، گفت اگر شانسی برای جلوگیری از جنگ و برقراری صلح باشد، همه ما باید تلاش مان را انجام دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا در این ویدئو گفت که مذاکره با رهبر کره شمالی صادقانه بود.

وی گفت رهبر کره شمالی به او قول داده که با خلع سلاح کل شبه جزیره کره موافق است.

پرزیدنت ترامپ گفت مردم آمریکا، کره شمالی و همه مردم جهان لایق یک آینده امن و مملو از صلح هستند.

پاسخ به خبرنگاران

صبح جمعه هم در جمع خبرنگاران، رئیس جمهوری آمریکا به انتقادات از دیدار با رهبر کره شمالی پاسخ داد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به «کیم جونگ اون»، گفت: او رئیس یک کشور و رئیسی قدرتمند است. اجازه نمی‌دهد هیچ‌کس تفکر مخالف داشته باشد. او صحبت می‌کند و مردمش می‌نشینند و توجه می‌کنند.

خبرنگاری به این سخنان رئیس جمهوری آمریکا معترض شد و گفت شما دارید از سوابق نقض حقوق بشری «کیم جونگ اون» دفاع می کنید؛ چطور اینکار را انجام می دهید؟

در پاسخ، رئیس جمهوری آمریکا گفت می دانید چرا؟ چون نمی خواهم شاهد باشم که بمب هسته ای تو و خانواده ات را نابود کند.

پرزیدنت ترامپ افزود: می خواهم رابطه خوبی با کره شمالی و سایر کشورها داشته باشم.

رئیس جمهوری آمریکا با مقایسه وضعیت کره شمالی در زمانی که روی کار آمد، گفت منصف باشید؛ زمانی که روی کار آمدم مردم فکر می کردند با کره شمالی جنگ خواهیم کرد.... اگر وارد جنگ می شدیم، میلیونها نفر کشته می شدند.

آقای ترامپ افزود: می خواهم با مردم کره شمالی صحبت کنم. اتفاق های بسیاری در شرف روی دادن است. می خواهم بگویم ما رابطه بسیار خوبی با کره شمالی داریم.

وی افزود: هفت ماه است آزمایش موشکی انجام نشده. هشت ماه و نیم است که آزمایش اتمی انجام نشده. موشکی بر فراز ژاپن پرتاب نشده. او بقایای اجساد قهرمانان ما را به ما پس می دهد. بسیاری تمنا می کردند، خانواده ها، مادران، پدران، دختران و پسران، هر کجا که می رفتم، می گفتند، لطفا بقایای اجساد عزیزانمان را به آمریکا بیاور.

پرزیدنت ترامپ افزود: ما در مسیر غیراتمی ساختن هستیم. هیچ کس گزارش نمی دهد که توافق می گوید غیراتمی ساختن کامل. کاری که من کردم ملاقات با او بود. با هم خوب کنار آمدیم. رابطه خوبی برقرار کردیم. این مثبت است نه منفی.

پرزیدنت ترامپ در نهایت گفت رئیس جمهوری پیشین آمریکا به من گفته بود، برنامه اتمی کره شمالی بزرگترین مشکلی است که آمریکا با آن روبروست و من اکنون این مشکل را حل کرده ام.

دیدار تاریخی

اظهارات پرزیدنت ترامپ بعد از دیدار تاریخی با رهبر کره شمالی در سنگاپور در روز سه شنبه ۲۲ خرداد است.

این دیدار تاریخی در حالی برگزار شد که حدود یک سال پیش و در پی افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، تنش‌ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ چنان بالا گرفت که نگرانی‌های جهانی از وقوع یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافت.

جنگ لفظی بین رهبران کره شمالی و ایالات متحده چنان بالا گرفت که طرفین علاوه بر حملات شخصی، تهدید به حمله نظامی هم کردند؛ تا جایی که پرزیدنت ترامپ در مرداد ۱۳۹۶ هشدار داد اگر کره شمالی به تهدید ادامه دهد، با «آتش و خشم» آمریکا روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فراز و فرود روابط آمریکا و کره شمالی در دولت پرزیدنت ترامپ

پس از این تهدید آمریکا، کره شمالی اعلام کرد در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالیستیک به جزیره گوآم، قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، است. این با واکنش قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو شد که گفت اگر پیونگ یانگ بی‌عقلی کند، گزینه نظامی آماده است.

با این حال، رهبر کره شمالی در اسفند ماه و در یک چرخش ناگهانی از رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد، و پرزیدنت ترامپ از آن استقبال کرد. هر چند نخستین دیدار سران دو کشور در مقطعی لغو شد، اما در نهایت اعلام شد در تاریخ مقرر برگزار می‌شود.

پس از پایان جنگ کره و امضای توافق ترک مخاصمه در ژوئیه ۱۹۵۳، شبه جزیره کره همچنان در وضعیت «نه جنگ نه صلح» قرار دارد و توافق صلح دائمی هنوز حاصل نشده است. در حال حاضر، حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقطع مهم تاریخی در روابط ایالات متحده و کره شمالی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG