لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

هشدار توئیتری پرزیدنت ترامپ به کره شمالی: گزینه نظامی کاملا آماده است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی امروز جمعه و روز پنجشنبه در هشدارهایی جدی و محکم تر به کره شمالی گفت اگر پیونگ یانگ آغازگر جنگ باشد، چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد که هرگز تصور نمی‌کردند ممکن باشد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی امروز جمعه و روز پنجشنبه در هشدارهایی جدی و محکم تر به کره شمالی گفت اگر پیونگ یانگ آغازگر جنگ باشد، چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد که هرگز تصور نمی‌کردند ممکن باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی امروز جمعه و روز پنجشنبه در هشدارهایی جدی و محکم تر به کره شمالی گفت اگر پیونگ یانگ آغازگر جنگ باشد، چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد که هرگز تصور نمی‌کردند ممکن باشد.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفت شاید هشدار قبلی او که کره شمالی با آتش و خشم آمریکا روبرو خواهد شد، به اندازه کافی قوی نبوده است.

رئیس جمهروی آمریکا در اولین توئیت روز جمعه خود نوشت: « گزینه نظامی کاملا آماده است. آماده شلیک است. کره شمالی نباید نابخردانه عمل کند. امیداورم که کیم جونگ اون مسیر دیگری را برگزیند.»

پرزیدنت ترامپ این توئیت را کمتر از ۲۴ ساعت از ابلاغ هشدار شدید لحن تلویزیونی به رهبر کره شمالی را در شبکه اجتماعی به مشارکت گذارد.

وی روز گذشته پس از نشستی در مورد وضعیت کره شمالی که در آن مشاور امنیت ملی، رئیس سازمان سیا و دیگر مشاوران ارشد او حضور داشتند، گفت سخنان رهبر و دیگر مقام‌های پیونگ یانگ بی پاسخ نخواهد ماند.

آقای ترامپ گفت، «ما برای همه گزینه‌ها آماده هستیم. او به کشور ما بیش از اندازه توهین کرده و من در پاسخ به این درشت گویهای او کوتاه نخواهم آمد. در گذشته شاید گفته های او و خانواده اش بدون پاسخ مانده است، اما هم اکنون وضعیت فرق کرده است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران افزود «به شما می‌گویم که چنین گفته‌ها و رفتاری بی پاسخ نخواهد ماند. در گزارش‌ها آمده که می‌خواهند در همین ماه به گوام حمله کنند؛ ببینیم چه می‌کند، در صورت اجرا آن، با پاسخی کره شمالی مواجهه می شود که تاکنون کسی آنرا به چشم خود ندیده است.»

پرزیدنت ترامپ خاطر نشان کرد «این یک مبارزه طلبی نیست. حرفهایم بیانیه است. اجازه نخواهم داد گوام، ژاپن و کره جنوبی را تهدید کند. نه، حرفهایم مبارزه طلبی نیست، بلکه بیان واقعیت است.»

فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا پیش از این جلسه نظامی-امنیتی وجود هرگونه اختلاف میان وزارت خارجه و دفاع در مورد نحوه مقابله با تهدیدات کره شمالی را رد کرد و گفت «هیچگونه پیام‌های ضد و نقیضی از سوی دولت من درباره نحوه مقابله با این مساله صادر نشده است. بله ممکن است برداشت شده باشد که ژنرال متیس، وزیر دفاع، گامی فراتر از آنچه من گفته باشم برداشته، و یا تیلرسون وزیر خارجه مسیر دیگر را عنوان کرده باشد؛ اما خیر همه ما همگام هستیم و همانگونه که من بارها به شما گفتم پاسخ ما روز به روز شدیدتر می شود.»

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا که خود ژنرال چهار ستاره بازنشسته است، روز گذشته، همراهی خود را با سیاست‌های پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

او افزود که اقدام نظامی نتیجه ای جز فاجعه، دستاورد دیگری به دنبال نخواهد داشت و گفت «براساس شرح وظایف و ماموریتم، آماده کردن گزینه نظامی در صورت نیاز است. آقای تیلرسون و خانم هیلی همانگونه که شاهد آن هستید، در حال پیشبرد گزینه دیپلماتیک هستند، که تاکنون نتایجی را به همراه داشته است. همه ما به تراژدی نتایج جنگ و درگیری واقف هستیم. واقعیت جنگ فقط یک نتیجه دارد و آن فاجعه است.»

مقامات کره شمالی پس از آن که مشخص شد به فناوری ساخت بمب هسته‌ای به مقیاس کوچک دست یافتند، اعلام کردند که در حال نهایی کردن طرح شلیک چهار موشک بالستیک به اطراف جزیره گوآم آمریکا در اقیانوس آرام هستند.

براساس گفته های مقامات پیونگ یانگ، این طرح تا پایان هفته دیگر آماده شده و در منظر پاسخ از رهبرشان، کیم جونگ اون خواهد ماند.

کارشناسان نظامی از این که آمریکا توانایی نابود کردن کره شمالی را داشته باشد شکی ندارند، اما می گویند پاسخ هسته‌ای آمریکا منجر به کشته شدن میلیون‌ها کره‌ای و آسیب رساندن مالی به کشورهای همسایه شبه جزیره کره خواهد شد.

جزیره گوام، میزبان پایگاه نیروی هوایی و دریایی آمریکا است. برخی از زیر دریایی ها در لنگرگاه این جزیره با سوخت هسته ای کار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG