لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

پرزیدنت ترامپ خبر داد: دیدار من با رهبر کره شمالی ۲۲ خرداد برگزار می‌شود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه و پس از دریافت نامه «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی گفت دیدار برنامه ریزی شده مستقیم بین دو رهبر در سنگاپور به قوت خود باقی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود، میل ندارم دیگر چندان تاکید کنم به فشار حداکثری بر کره شمالی ادامه می‌دهیم، بلکه فکر می‌کنم رابطه‌ای بین دو کشور ایجاد شده است و باید این روابط را تقویت کنیم.

دیدار تاریخی سران آمریکا و کره شمالی پیشتر قرار بود ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) برگزار شود اما پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در نامه‌ای به کیم جونگ اون از لغو آن، به دلیل اظهارات «خصمانه» دولت او، خبر داد.

وزارت خارجه کره شمالی ساعاتی بعد در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش پرزیدنت ترامپ برای حل بحران شبه جزیره کره گفت، پیونگ یانگ آماده است برای رفع موانع برگزاری دیدار سران دو کشور اقدام کند.

به دنبال این واکنش پیونگ یانگ، که مورد استقبال پرزیدنت ترامپ قرار گرفت، یک مقام ارشد دولت کره شمالی - مشاور کیم جونگ اونگ - روز گذشته وارد نیویورک شد و با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد.

کیم یونگ چول، رئیس سابق اطلاعات نیروهای مسلح کره شمالی و یکی از نزدیک‌ترین دستیاران رهبر کره شمالی، روز جمعه به واشنگتن آمد تا نامه کیم جونگ اون را به رئیس جمهوری ایالات متحده تحویل دهد.

پرزیدنت ترامپ پس از این دیدار به خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت، ابتدا قرار بود مقام ارشد کره شمالی فقط نامه رهبر آن کشور را به من تحویل بدهد، اما فرصتی شد درباره مسائل زیادی صحبت کنیم.

پرزیدنت ترامپ افزود، تحریم‌های زیادی علیه کره شمالی داریم و شاید شما تاثیر چنین تحریم‌هایی را هم به زودی در مورد ایران ببینید؛ اما من امیدوارم با کره شمالی به جایی برسیم که این تحریم‌ها را برداریم.

وی در نامه هفته گذشته خود به رهبر کره شمالی، ضمن گلایه از لحن تند مقام‌های آن کشور، تلاش کیم جونگ اون را برای برگزاری دیدار ستود و از اقدام او برای آزادی سه آمریکایی زندانی نیز قدردانی کرد.

با این حال پرزیدنت ترامپ، هم در آن نامه و هم در اظهارات روز بعد از آن، درهای دیپلماسی را برای مذاکره با رهبر و دولت کره شمالی باز گذاشت و گفت موفقیت دیدار بستگی به کیم جونگ اون دارد.

مشروح سخنان پرزیدنت ترامپ با خبرنگاران را در فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG