لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

رئیس جمهوری آمریکا آزمایش هسته ای اخیر کره شمالی را محکوم کرد


کره شمالی روز یکشنبه ۱۲ شهریور اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرده که برای قرار دادن در کلاهک موشک قاره پیما طراحی شده است.

این ششمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی بوده است. کره جنوبی و ژاپن، همسایگان کره شمالی، ضمن محکوم کردن این آزمایش، جلسات اضطراری شورای امنیتی تشکیل دادند.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود در واکنش به این آزمایش کره شمالی آن را خطرناک و خصومت آمیز خواند. پرزیدنت ترامپ در پیام توئیتری دیگری نوشته است: «کره شمالی کشور سرکشی است که به تبدیل به تهدید شده است. این کشور مایه شرمساری چین شده که تلاش می‌کند به حل موضوع کمک کند اما نمی‌تواند.»

پرزیدنت ترامپ در یک توئیت دیگر نیز که ساعاتی پیش منتشر شد نوشت که کره جنوبی نیز همانگونه که پیشتر تذکر داده ام به این نتیجه رسیده است که مذاکرات با کره شمالی کارا نیست.»

تلویزیون دولتی کره شمالی گفت، آزمایش بمب هیدروژنی در ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی انجام گرفت. پیونگ یانگ اعلام کرد که با این آزمایش موفقیت آمیز می‌تواند، چنین بمبی را در کلاهک یک موشک قاره پیما، قرار دهد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی هم روز یکشنبه ۱۲ شهریور تصویری از کیم جون اون، رهبر کره شمالی منتشر کرد که در حال بازدید از یک سلاح هسته ای قابل نصب روز موشک بالیستیک بود.

در همین حال رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت نیز گفت که زمین لرزه‌ای مصنوعی در کره‌شمالی ثبت شده است، که قدرت آن شش و سه دهم ریشتر بود.

ژاپن نیز، گفت که زمین لرزه ناشی از انفجار این بمب بود .

به گزارش ژاپن زمین لرزه دیروز ، ده بار بزرگتر از زلزله های قبلی ناشی از چنین آزمایش‌هایی توسط پیونگ یانگ بود.

واکنش کره جنوبی

مون جای این، رئیس جمهوری کره جنوبی ، بلافاصله پس از این آزمایش، جلسه شورای امنیت ملی کشورش را برگزار کرد.

چو هان کیو ، رئیس ستاد مشترک عملیاتی ارتش کره جنوبی نیز گفت ، پیونگ یانگ بار دیگر نشان داد که علاقه ای به کاهش تنش ندارد.

او گفت: «آزمایش هسته‌ای کره شمالی نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و عملی تحریک آمیز و تهدیدی علیه ثبات و صلح در شبه جزیره کره، شمال شرقی آسیا و جهان است. ما قویا کره شمالی را برای آزمایش های موشک های قاره پیما و آزمایش دیروز که حتی، از آزمایش های قبلی قوی تر بود محکوم می‌کنیم. کره شمالی پیشنهادهای ما برای صلح در شبه جزیره کره و کاهش تنش نظامی را نادیده گرفته است.»

روسیه: خونسردی خود را حفظ کنید

روسیه نیز در واکنشی محتاطانه، خواستار رفتاری همراه با خونسردی در مقابل به این آزمایش کره شمالی شد.

وزیر خارجه روسیه گفت که در شرایط کنونی، حفظ خونسردی و پرهیز از هر اقدامی که موجب افزایش تنش شود، ضروری است.

به گزارش رویترز، مسکو گفت و گو را تنها راه برای حل این بحران دانسته است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار است با همتای چینی خود دیدار و گفت و گو کند.

واکنش چین؛ این آزمایش بی توجهی به خواست جهانی بود

وزارت خارجه چین نیز ششمین آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرد و آن را بی‌توجهی به خواست جامعه جهانی خواند.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد گفت، از کره شمالی می‌خواهد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را رعایت کند و به خواست جامعه جهانی برای غیراتمی ساختن شبه جزیره کره احترام بگذارد. پکن در این بیانیه گفت که کره شمالی باید با توقف آزمایش‌های موشکی و اتمی از وخیم تر شدن اوضاع در شبه جزیره کره که از آن نفعی نخواهد برد، جلوگیری کند.

چین پیشتر به همراه تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل، به آخرین قطعنامه این شورا در محکوم کردن آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی، رای مثبت داده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که به تاسیسات هسته‌ای کره شمالی دسترسی ندارد، ششمین آزمایش هسته‌ای آن کشور از سال ۲۰۰۶ را «اقدامی به شدت تاسف آور» خواند که «در ادامه بی توجهی به خواسته‌های پی در پی جامعه جهانی» بوده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، هم بر هماهنگی کشورش با جامعه جهانی برای واکنش به تحریکات پیونگ یانگ تاکید کرد و گفت: «کره شمالی هشدارهای جامعه جهانی را نادیده گرفته است و اقدام به آزمایش هسته‌ای کرده است. ما، قطعاً نمی توانیم این تحریکات را تحمل کنیم. توقف اقدامات تحریک آمیز کره شمالی بستگی به هماهنگی جامعه جهانی دارد. ژاپن ، برای نشان دادن واکنش قاطع با آمریکا، کره جنوبی و کشورهایی چون چین، و روسیه هماهنگی خواهد کرد.»

در همین حال هواپیماهای تخصصی وزارت دفاع ژاپن برای جمع آوری ذرات پراکنده ناشی از این آزمایش، در جو زمین پرواز می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG