لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

کره شمالی موشک جدیدی به آب‌های ژاپن پرتاب کرد؛ آمریکا در حال بررسی گزینه پاسخ نظامی


عکس آرشیو: موشک «هوآسانگ» که کره شمالی آنرا یک موشک بالیستیک قاره‌پیما معرفی کرده است
عکس آرشیو: موشک «هوآسانگ» که کره شمالی آنرا یک موشک بالیستیک قاره‌پیما معرفی کرده است

کره شمالی دوباره دست به آزمایش یک موشک بالیستیک زد که گفته می شود از نوع قاره‌پیما بوده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کره شمالی در اقدامی غیرمنتظره و در اواخر جمعه شب، یک روز پس از سالروز خاتمه جنگ کره، موشکی به سوی آبهای ساحل شرقی کشور پرتاب کرد.

جزئیات منتشر شده از سوی مقامات و رسانه های ژاپن حاکی از آن است که موشک بکار رفته در این تست احتمالا یک موشک بالیستیک قاره‌پیما بوده است.

واکنش آمریکا و کره جنوبی

بنا به خبرگزاری رویترز، مقامات وزارت دفاع آمریکا و کره جنوبی مشترکا در حال بررسی «گزینه هایی برای پاسخ نظامی» به این تست موشک بالیستیک هستند.

به نوشته رویترز، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، و دریاسالار هری هریس رهبر مرکز فرماندهی پاسیفیک آمریکا طی تماسی تلفنی با ژنرال لی سون-جین، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، بر تعهد جدی آمریکا به اتحاد میان دو کشور تأکید کردند و به بررسی گزینه های موجود برای واکنش نظامی به پرتاب موشک اخیر از سوی کره شمالی پرداختند.

کاپیتان جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه گفت پرتاب این موشک احتمالا از یک مرکز تولید تسلیهات نظامی واقع در شمال کره شمالی صورت گرفته است و افزود این موشک تهدیدی برای آمریکای شمالی محسوب نمی شود.

کره شمالی در شش ماه اخیر بر آزمایش های موشکی خود افزوده است اقدامی که با واکنش تند ایالات متحده روبرو شد. پرزیدنت ترامپ، وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده هشدار داده اند که آمریکا در مقابل آزمایش های موشکی کره شمالی و تهدید دیگر کشورها ساکت نمی ماند.

یک مقام کره جنوبی و همچنین وزارت دفاع آمریکا پرتاب این موشک را تأیید کرده اند و در حال بررسی بیشتر جزئیات آن هستند.

به گفته شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، این موشک در آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن فرود آمده است.

آقای آبه در واکنش به پرتاب این موشک گفت «پرتاب موشک های از نوع بالیستیک و قاره‌پیما از سوی کره شمالی نشانگر این است که امنیت ملی ما با خطری واقعی و جدی روبرو است.»

مون جا این، رهبر کره جنوبی، نیز در واکنش به تست موشک اخیر خواستار یک جلسه فوری شورای امنیت ملی سازمان ملل شد که روز شنبه بعدازظهر صورت خواهد گرفت.

یوشیهیده سوگا، دبیر کابینه دولت توکیو می گوید موشک پرتاب شده از سوی کره شمالی به مدت ۴۵ دقیقه در پرواز بوده و یک رسانه ژاپنی نیز به نقل از مقام این کشور گفت موشک تا ارتفاعی بیش از سه هزار کیلومتر بالا رفته است.

کره شمالی پیشتر نیز در آستانه روز استقلال آمریکا دست به آزمایش موشکی زد که مدعی است یک موشک بالیستیک قاره‌پیما بوده است.

مایکل المان، کارشناس موشکی از مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک ضمن اشاره به محدودیت داده های کنونی درباره این تست گفت موشک بکار رفته در آزمایش جمعه احتملا مشابه موشک بالیستیک پیشین باشد اما با قدرتی بیشتر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG