لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

پرزیدنت ترامپ دیدار ماه آینده با رهبر کره شمالی را لغو کرد


یک هفته بعد از گمانه زنی ها درباره احتمال لغو دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور، صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

رسانه های آمریکا پنجشنبه صبح به وقت واشنگتن نامه ای از پرزیدنت ترامپ خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر کردند که در آن رئیس جمهور آمریکا، نوشته دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل خشم فراوان و خصومت آشکار کره شمالی با آمریکا لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرده و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

ظهر پنجشنبه پرزیدنت ترامپ در یک نشست خبری از پیش اعلام نشده درباره لغو دیدار با رهبر کره شمالی شرکت کرد. او گفت که فشارها بر پیونگ یانگ را ادامه می دهد:

لغو این سفر در حالی است که روز سه شنبه رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از دیدار با همتای کره جنوبی، گفته بود که احتمال تاخیر ملاقات او با رهبر کره شمالی وجود دارد، اما او در عین حال تاکید کرد که شواهد نشان می دهد که «کیم جونگ اون» برای مذاکره جدی است.

با این حال پرزیدنت ترامپ گفته بود که دیدار تاریخی او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ممکن است به تاخیر بیافتد.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ گفته بود، رهبر کره شمالی در دیدار دومش با رئیس جمهوری چین، برخوردی متفاوت نشان داد که دلسرد کننده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تمایل کشورهای منطقه برای کمک های اقتصادی به کره شمالی تاکید کرده بود: من با کره جنوبی، چین و ژاپن، صحبت کرده ام و هر سه آنها آماده کمک هستند و معتقدم که آنها می خواهند مبالغ بسیاری را برای رشد کره شمالی سرمایه گذاری کنند.

«مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی در شرایطی به آمریکا سفر کرد که بدبینی نسبت به احتمال عدم برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ یانگ هفته گذشته ضمن اعتراض به یک مانور مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از مذاکرات صلح با سئول که پیشتر برنامه ریزی شده بود، کنار کشید. مانور آمریکا و کره جنوبی از قبل طراحی شده بود.

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرد که رهبر کره شمالی ممکن است از گفتگوی برنامه ریزی شده با رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر تاکید بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، سرباز زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG