لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

تاکید رئیس جمهوری آمریکا بر ادامه تحریم‌های روسیه و کمک به اوکراین 


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، می‌گوید ایالات متحده در «نبرد برای آزادی» در کنار مردم اوکراین خواهد ماند و بر فشارهای اقتصادی بر روسیه ادامه خواهد داد.

جو بایدن در جمع منتخبی از نمایندگان اتحادیه‌های کارگری تاکید کرد که «فشار اقتصادی بر روسیه بیشتر و گسترده‌تر» خواهد شد.

این درحالی است که مسکو اعلام کرده است ادامه کمک نظامی آمریکا و غرب به اوکراین، به مذاکرات جاری بین کی‌یف و مسکو کمکی نمی‌کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، روز پنجشنبه گفت که «پمپاژ اسلحه به نیروی نظامی اوکراین به موفقیت مذاکرات اوکراین و روسیه کمک نمی‌کند و البته تاثیر منفی خواهد داشت.»

او همچنین گفت که «ادامه تحریم‌های آمریکا بویژه علیه اعضای خانواده سیاستمداران روسیه نشان از رفتار هیجانی مقامات آمریکایی می‌کند.»

واشنگتن می‌گوید که انتقال اموال سیاستمداران روس به اعضای خانواده‌شان آنها را از تحریم مصون نمی‌کند.

بایدن با اشاره به رخدادهای اخیر اوکراین گفت که «هر آن چیزی که اتفاق می‌افتد جنایات جنگی بزرگ است. کشورهای مسئول برای پاسخگو کردن عاملان آن باید گرد‌هم آیند و ما همراه با متحدان و شرکای خود، هزینه‌های اقتصادی بر روسیه را افزایش خواهیم داد و رنج و زحمت را برای پوتین و اطرافیانش افزون خواهیم کرد.»

بایدن تاکید کرد که «ما انزوای اقتصادی روسیه را افزایش خواهیم داد.»

بایدن در ادامه سخنرانی به کمک نظامی و غیر نظامی به اوکراین تاکید کرد.

ٰرئیس جمهوری آمریکا با اشاره به مقاومت مردم اوکراین در این تهاجم، گفت: «به لطف شجاعت و روحیه جنگندگی مردم اوکراین، روسیه در تحقق اهداف اولیه جنگ در اوکراین شکست خورده است. روسیه می‌خواست پایتخت اوکراین، کی‌یف، را بگیرد و دموکراسی و دولت منتخب آن را سرنگون کند. امروز کی‌یف همچنان پابرجاست و دولت اوکراین پابرجاست. این مبارزه هنوز به پایان نرسیده است. نکته اینجا است - این جنگ می‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد، اما ایالات متحده همچنان در کنار اوکراین و مردم اوکراین در مبارزه برای آزادی خواهد ایستاد و من فقط می‌خواهم که شما کاملا از این آگاه باشید.»

این درحالی است که جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، نیز پیشتر به موفق بودن کمک تسلیحاتی آمریکا و غرب اشاره کرد.

او در نشست خبری چهارشنبه خود با اشاره به وضعیت جنگ گفت: «و در مورد پرسش شما که آیا اوکراینی‌ها می‌توانند برنده جنگ شوند یا این که ما از پیروزی آنها ناامید شده‌ایم، یا این سوال که این جنگ به درازا خواهد کشید؟ پاسخ این است، مطلقا نه. البته آنها می‌توانند در این جنگ پیروز شوند و اگر به آنچه که آنها تاکنون توانسته‌اند انجام دهند نگاه کنید، می‌توانید بببنید که آقای پوتین دقیقاً به هیچ یک از اهداف استراتژیک خود در داخل اوکراین دست نیافته است. او کی‌یف را تصرف نکرده است. او دولت را سرنگون نکرده است، او اوکراین را به عنوان یک کشور مستقل حذف نکرده است. او صرفا کنترل تعداد کمی از مراکز جمعیتی را در دست دارد، آن هم مناطقی که او اصلا به دنبال تصرف آنها نبوده است. »

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه گفت که کی‌یف پیش‌نویس توافقنامه صلح را به مسکو ارائه کرده که حاوی بندهای «غیر قابل قبولی» است. او به جزئیات این طرح اشاره نکرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG