لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

حمله به سفارت روسیه در بخارست؛ آمریکا دامنه تحریم‌ها علیه مسکو را گسترش داد


تهاجم روسیه به اوکراین ۲۴ فوریه آغاز شد
تهاجم روسیه به اوکراین ۲۴ فوریه آغاز شد

در پی انتشار تصاویر کشتار غیرنظامیان در اطراف پایتخت اوکراین، آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های روسیه را گسترش داد و بانک‌ها و نخبگان روسیه را مورد تحریم‌های تازه قرار داد که بر اساس آن آمریکایی‌ها از سرمایه‌گذاری در روسیه منع می‌شوند.

به گزارش رویترز یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت تحریم‌های جدید بانک اسبربانک روسیه را که یک سوم کل دارایی‌های بانکی روسیه را در اختیار دارد، و همچین آلفابانک را تحریم می‌کند.

این مقام گفت که ایالات متحده همچنین دختران بزرگ‌سال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و همسر و دختر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و اعضای شورای امنیت روسیه را تحریم می کند.

کارزار رسانه‌ای روسیه

انتشار فیلم‌ها و عکس‌ها از اجساد غیرنظامیان در بوچا و مناطق اطراف کی‌یف، پایتخت اوکراین، که افکارعمومی جهانی را متاثر و خشمگین کرده است، رسانه‌های مورد حمایت کرملین از جمله راشاتودی و اسپوتنیک را بر آن داشته است که چنین تصاویری را «فریبکاری» بخوانند و آن را محکوم کنند.

آسوشیتدپرس در گزارشی می‌نویسد که هدف از تقبیح گزارش‌های کشته شدن غیرنظامیان در اطراف کی‌یف و جعلی خواندن آنها از سوی رسانه‌های مورد حمایت کرملین و انتشار اخبار نادرست،‌ ایجاد سردرگمی و تضعیف دشمنان است، تاکتیکی که مسکو سال‌ها از آن استفاده کرده و با ظهور شبکه‌های اجتماعی، از این روش در دیگر نقاط جهان مانند سوریه نیز به شکل کارآمدتری استفاده کرده است.

خبرنگاران و مجریان شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه روز سه‌شنبه در برنامه‌های مختلفی که برای میلیون‌ها بیننده پخش شد، گفتند که برخی از عکس‌ها و شواهد ویدیویی از این قتل‌ها جعلی هستند، و اوکراینی‌ها را مسئول این خونریزی‌ها معرفی کردند.

در چند روز گذشته خبرنگاران آسوشیتدپرس اجساد ده‌ها نفر را در بوچا دیدند که بسیاری از آنها از فاصله نزدیک هدف تیراندازی از پشت سر قرار گرفته بودند و برخی از آنها نیز دستانشان از پشت بسته بود. دست‌کم ۱۳ جسد در داخل و اطراف ساختمانی که به گفته ساکنان به عنوان پایگاهی برای نیروهای روس پیش از عقب نشینی آنها در هفته گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، پیدا شد.

تلاش برای شناسایی قربانیان بوچا

در همین حال، ماموران در خیابان های شهرهای ویران شده در اطراف پایتخت اوکراین، مشغول جمع‌آوری اسنادی از آنچه به نظر می‌رسد یک کشتار گسترده غیرنظامیان است، هستند. مسکو که نتوانست کی‌یف را به اشغال خود در آورد، از مناطق اطراف پایتخت اوکراین عقب‌نشینی کرده است و تمرکز خود را روی شرق و جنوب اوکراین گذاشته است.

گزارش‌ها می‌گویند که اجساد صدها غیرنظامی از مناطقی که پیشتر تحت کنترل روس‌ها بود، پیدا شده است که در میان آنها اجساد شهردار یک شهر و خانواده او نیز دیده می‌شوند.

متخصصان در اوکراین همچنین مشغول پاکسازی شهرهای ویران شده نزدیک کی‌یف از مین‌های به جا مانده هستند.

بلینکن در بروکسل

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به بروکسل رفته است تا با وزرای خارجه گروه هفت و همتایان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، درباره افزایش فشارها بر روسیه به منظور توقف تهاجم به اوکراین دیدار و گفت‌و‌گو کند.

بلینکن روز سه‌شنبه درباره گزارش‌های کشتار غیرنظامیان در اطراف کی‌یف گفت باید مطمئن شد که به هر طریقی کسانی که مرتکب این اعمال شده‌اند، و کسانی که دستور این اقدامات را داده‌اند، پاسخگو شوند.

تشدید تحریم‌ها و ارسال تسلیحات

به نوشته آسوشیتدپرس دولت‌های غربی روز چهارشنبه آماده می‌شوند تا تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کنند و سلاح‌های بیشتری به اوکراین بفرستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیشتر کشورهای جهان را به ناکام بودن در پایان دادن به تهاجم مسکو به کشورش متهم کرد. او گفت کارزار قتل، تجاوز جنسی و تخریب از سوی نیروهای روسیه عمدی بوده است.

کاخ سفید نیز می‌گوید که آمریکا و متحدانش بانک‌ها و مقامات روسیه را با تحریم‌های جدید در روز چهارشنبه هدف قرار خواهند داد و سرمایه‌گذاری جدید در روسیه را ممنوع می‌کنند.

اما به نوشته رویترز روز چهارشنبه شکافی در جبهه متحد اتحادیه اروپا در برابر روسیه پیش آمد. ویکتور اوربان، نخست وزیر دست‌راستی مجارستان که به تازگی در انتخابات سراسری این کشور پیروز شده است، گفت که دولتش آماده می‌شود که درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز وارداتی به صورت روبل را که پیشتر بروکسل (اتحادیه اروپا) آن را رد کرده است، بپذیرد.

حمله به سفارت روسیه در بخارست

در همین حال، در رومانی، به گفته پلیس، یک خودرو حامل ظروف مواد قابل اشتعال بامداد چهارشنبه به دروازه سفارت روسیه در پایتخت رومانی برخورد کرد و در آتش سوخت و راننده آن کشته شد.

خودروی حدود ساعت ۶ صبح چهارشنبه به ورودی سفارت رسید اما وارد محوطه سفارت در بخارست نشد.

به گفته پلیس، آتش نشانان با حضور در محل توانستند آتش را خاموش کنند اما راننده در محل کشته شده بود. سفارت روسیه در بیانیه‌ای پس از این واقعه به خانواده راننده تسلیت گفت.

شکست تمام‌عیار

آسوشیتدپرس در گزارشی تحلیلی می‌نویسد شکست روسیه در سرنگون کردن دولت کی‌یف شکستی برای تمام دوران‌ بود. شکست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کی‌یف ضعف هایی را آشکار کرد که نشان می‌دهد روسیه بعید است به زودی دوباره تلاش کند تا پایتخت اوکراین را از بین ببرد.

حملات روسیه روز سه شنبه در دونباس ادامه یافت و تعداد بیشتری کشته شدند. روسیه روز چهارشنبه نیز شهرهای اصلی بیشتری را زیر حملات توپخانه‌ای خود قرار داد.

به نوشته رویترز پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌‌های جهان نیز کشتار‌ها در اوکراین را یک «قتل عام» توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG