لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

جو بایدن از همکاری آمریکا، بریتانیا و استرالیا در زمینه «تسلیحات ابرفراصوتی» خبر داد


جو بایدن - ۵ آوریل ۲۰۲۲
جو بایدن - ۵ آوریل ۲۰۲۲

ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا در زمینه تولید جنگ افزارهای ابرفراصوتی، و ارتقای امنیت سه جانبه با هدف مقابله با روند گسترش قدرت نظامی چین همکاری می کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، همراه با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، و اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، در بیانیه‌ای مشترک از همکاری‌های نزدیک سه کشور در حوزه‌های مختلف دفاعی، از جمله تولید و توسعه جنگ افزارهای ابرفراصوتی و ضد ابرفراصوتی، گسترش قابلیت‌های جنگ افزارهای الکترونیکی، افزایش همکاری‌‌های اطلاعاتی و نیز تقویت روند همکاری‌ها در زمینه نوآوری‌های دفاعی، خبر دادند.

سه کشور همچنین تعهدات خود را در مورد آزاد ماندن حوزه اقیانوس آرام-هند مورد تاکید قرار دادند. نخست وزیر استرالیا بر اهمیت این توافق تاکید کرد.

اسکات موریسون - آرشیو
اسکات موریسون - آرشیو

اسکات موریسون گفت: «امروز روز مهمی است، چون بیانیه مشارکت دولت استرالیا با کشورهای بریتانیا و ایالات متحده انتشار یافت. یک مشارکت بسیار مهم درباره افزایش بسیار عظیم قابلیت‌های دفاعی و ایجاد موازنه استراتژیک در حوزه اقیانوس آرام-هند. بخش مهمی از این مشارکت، همکاری سه کشور در قلمرو زیردریایی‌ها است که پس از سال ۱۹۵۸ که فناوری زیردریایی آمریکا در اختیار بریتانیا قرار گرفت، نخستین بار مشارکت کشور ما نیز در این فناوری مورد توافق قرار می‌گیرد. از زمان پیمان آنزوس در ۷۰ سال پیش این مهم‌ترین توافق دفاعی است.»

تاکید بر گسترش همکاری‌ها در حوزه امنیت سایبری، هوش مصنوعی، فناوری‌های کوانتوم، و افزایش قابلیت‌های زیردریایی، بخش دیگری از برنامه‌های سه کشور است که در بیانیه به آن پرداخته شده است.

XS
SM
MD
LG