لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

خشم جهانی از کشتار غیرنظامیان توسط روسیه در شهر بوچا؛ روسیه انکار می­‌کند


تانیا نداشکیوسکا، ۵۷ ساله، برای مرگ همسرش عزادار است
تانیا نداشکیوسکا، ۵۷ ساله، برای مرگ همسرش عزادار است

روسیه با موج تازه‌ای از محکومیت‌های جهانی پس از به دست آمدن شواهدی مبنی بر کشتار عمدی صدها غیرنظامی در شهر بوچا در اوکراین، روبرو شده است.

تصاویر وحشتناک کشته­ شدگان که در خیابانهای شهر بوچا رها شده و یا با عجله دفن شده اند، منجر به درخواست های جهانی برای تحریم های شدیدتر علیه کرملین و قطع هرچه سریعتر واردات سوخت از روسیه شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، رفتارهای روسیه را جنایت جنگی خوانده و وعده تحریم های اقتصادی بیشتری را داده است.

بایدن با اشاره به تصاویر دردناک شهر بوچا گفت: «ما دیدیم که در بوچا چه اتفاقی افتاد. این رخداد گواهی است بر این که او یک جنایتکار جنگی است.»

مقامات اوکراینی اعلام کرده‌اند، اجساد حداقل ۴۱۰ غیرنظامی در شهرهای اطراف کی‌یف که در روزهای اخیر از نیروهای روسیه بازپس گرفته شده بودند، پیدا شده است.

دفتر دادستان کل اوکراین یک اتاق کشف شده در بوچا را «اتاق شکنجه» توصیف کرد. در بیانیه‌ای آمده است که جسد پنج مرد با دستان بسته در زیرزمین آسایشگاه کودکان که در آن غیرنظامیان شکنجه و کشته می‌شدند، پیدا شده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به رادیو فرانسه-اینتر گفت: «شواهد روشنی از جنایات جنگی در بوچا وجود دارد که نیازمند اقدامات تنبیهی جدید علیه روسیه است.»

از سوی دیگر، آلمان اعلام کرده رویکرد بلندمدتی اتخاذ خواهد کرد و در همین راستا ۴۰ دیپلمات روسی را به دلیل کشتار غیرنظامیان اخراج کرد.

اما در میانه خشم جهانی از کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، تصاویر دردناک بوچا را رد کرد و آنها را «صحنه سازی با هدف تخریب روسیه» خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، هم تصاویر منتشر شده را «جعل ویدیویی» خواند.

روسیه روز ۲۴ فوریه با ادعای یک «عملیات نظامی ویژه» برای غیرنظامی کردن و «نازی‌زدایی» اوکراین به آن کشور حمله کرد. این جنگ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

XS
SM
MD
LG