لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

آلمان «مکالمات رادیویی سربازان روس درباره کشتار غیرنظامیان اوکراینی» را رصد کرده است


یک گور دسته جمعی در بوچا، حومه کی‌یف
یک گور دسته جمعی در بوچا، حومه کی‌یف

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از چند منبع خود نوشت سرویس اطلاعات خارجی آلمان مکالمات رادیویی را که در آن سربازان روس درباره کشتارهای کور غیرنظامیان در اوکراین صحبت می‌کنند، بدست آورده است.

به گفته یک مقام اطلاعاتی آگاه، که به دلیل حساسیت موضوع و به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، سربازان روس در دو مکالمه جداگانه توضیح دادند که چگونه از سربازان و همچنین غیرنظامیان بازجویی ‌کنند و سپس به آنها تیراندازی کنند. واشنگتن پست می نویسد که خبرنگار این روزنامه اجساد سر بریده و مثله شده را در بوچا دیده است.

درخواست اوکراین برای افزایش تحریم‌های فلج کننده

در همین حال، اوکراین روز پنجشنبه درخواست تحریم های مالی روسیه را تکرار کرد. اوکراین خواستار تحریم‌هایی شده است که به قدری فلج کننده باشد تا مسکو را مجبور به پایان دادن به جنگ کند.

مقامات اوکراین همچنین به سرعت تلاش دارند تا مردم جنوب و شرق کشور را تخلیه کنند، جایی که آنها تحت حملات توپخانه‌ای و موشکی روسیه قرار دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت که جهان دموکراتیک باید خرید نفت روسیه را متوقف و بانک‌های روسیه را از سیستم مالی بین المللی منفک کند و گفت که نگرانی‌های اقتصادی نباید بالاتر از مجازات روسیه بابت قتل غیرنظامیان باشد. غرب آن کشتارها را به عنوان جنایات جنگی محکوم کرده است. روسیه مدعی است که غیرنظامیان را نکشته است.

پس از خروج نیروهای روس از مناطق اطراف کی‌یف، پایتخت اوکراین، اجساد صدها غیرنظامی در خیابان‌ها از جمله بوچا در حاشیه پایتخت دیده شد.

بریتانیا دارایی‌های اسبربانک را مسدود کرد

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در تصویب دور جدیدی از اقدامات تنبیهی علیه روسیه از جمله ممنوعیت واردات زغال سنگ ناکام ماند. اما جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت که این بسته تحریمی ممکن است پنجشنبه یا جمعه تصویب شود.

بریتانیا نیز دارایی‌های بانک بزرگ روسیه، یعنی اسبرنانک را مسدود کرد و گفت که واردات زغال سنگ روسیه را تا پایان سال جاری میلادی ممنوع می‌کند.

بورل در سخنانی در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفت اتحادیه اروپا درباره تحریم نفت روسیه بحث خواهد کرد و افزود که امیدوار است این تحریم به زودی انجام شود.

در اقدامی نمادین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه درباره تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل رای‌گیری می‌کند.

تلاش روسیه برای تصرف کامل دونتسک و لوهانسک

مقامات اوکراینی می گویند که پس از خروج روس‌ها از مناطق نزدیک کی‌یف، نیروهای روسی اکنون برای به دست آوردن کنترل کامل بر مناطق دونتسک و لوهانسک که بخشی از آنها تحت کنترل جدایی طلب‌ها است، تلاش دارند. بندر محاصره شده جنوبی ماریوپول در اوکراین نیز همچنان هدف حملات روس‌ها است. شهردار این شهر می‌گوید که بیش از ۱۰۰هزار نفر از ساکنان شهر همچنان آنجا گیر افتاده‌اند.

به گزارش رویترز، فرماندار منطقه لوهانسک به مردم گفته است «خارج شوید! امکان نجات شما و خانواده‌تان از مرگ بدست روسیه هر روز کمتر می شود.»

بیش از ۴ میلیون نفر آواره

تهاجم شش هفته‌ای روسیه به اوکراین بیش از ۴ میلیون اوکراینی را مجبور به فرار به خارج از کشور کرد، هزاران نفر را کشته یا زخمی کرده است و یک چهارم جمعیت اوکراین را بی خانمان کرده است. جنگ شهرها را به ویرانه تبدیل کرده و محدودیت های غرب را برای هدف قرار دادن نخبگان و اقتصاد روسیه به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG