لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

فرجام برجام در هاله‌ای‌ از ابهام؛ مذاکرات احیای برجام یک ساله شد


وین - محل برگزاری مذاکرات احیای برجام
وین - محل برگزاری مذاکرات احیای برجام

با گذشت یک سال از آغاز مذاکرات احیای برجام، میان ایران و کشورهای چهار بعلاوه یک، هنوز خروجی مشخصی از این اجلاس به دست نیامده است.
به گزارش صدای آمریکا در حالیکه پس از هشت دور مذاکره طی یکسال، این مذاکرات از حدود چهل روز پیش و با آغاز جنگ در اوکراین متوقف شده وزیر خارجه آمریکا در تازه ترین اظهار نظرش در این باره گفته به احیای برجام خوش‌بین نیست.
آنتونی بلینکن در گفتگو با شبکه ان بی سی گفت:«در یکسال گذشته تلاش های زیادی برای حصول توافق با ایران انجام داده ایم، اما اکنون به احیای برجام خوش‌بین نیستم.» وی، با بی‌پاسخ گذاشتن سوال مجری درباره خروج نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی افزود:« طی دو روز آینده در جلسه مشترک با متحدان اروپاییمان، درباره روند مذاکرات با ایران رایزنی خواهیم کرد.


اعضای کنگره آمریکا هم به توافق جدید با ایران خوش‌بین نیستند.
روز چهارشنبه گروهی از قانونگذاران دمکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با برگزاری دو کنفرانس خبری جداگانه در کنگره نگرانی‌های خود را در مورد یک توافق احتمالی هسته‌ای با جمهوری اسلامی ابراز کردند.
این قانون‌گذاران تاکید می‌کنند که حصول نتیجه در مذاکرات وین، به هیچ وجه نباید تحریم‌های غیر اتمی علیه ایران را لغو و سپاه پاسداران ایران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج کند.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از زمان فعالیت انتخاباتی خود گفته‌ بود بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران را که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد، در دستور کار قرار خواهد داد. کاخ سفید و وزارت خارجه هم تاکید دارند بازگشت متقابل به این توافق، در خدمت منافع ملی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG