لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

ماریوپل و خارکیف زیر آتش توپخانه روسیه؛ غرب آماده تحریم بیشتر مسکو می‌شود


آتش‌سوزی در یک انبار نفت که مورد حمله هوایی روسیه قرار گرفته است.
آتش‌سوزی در یک انبار نفت که مورد حمله هوایی روسیه قرار گرفته است.

در حالی که کشورهای غربی به دنبال تحریم بیشتر روسیه به دلیل ارتکاب «جنایت جنگی» در شهر بوچا هستند نیروهای روس روز چهارشنبه شهرهای ماریوپل و خارکیف را با توپخانه هدف حملات سنگین قرار دادند.

شهر بندری تحت محاصره ماریوپل تقریبا از روز اول تهاجم روسیه به اوکراین بی‌وقفه بمباران شده است. صلیب سرخ می‌گوید ساکنان شهر محاصره شده ماریوپل به آب، غذا و سایر نیازهای اولیه دسترسی ندارند. بر اساس برآوردهای اولیه مقام‌های اوکراینی، بمباران‌ شهر ماریوپول توسط روسیه دست‌کم ١٠ میلیارد دلار به زیرساخت‌های این کشور خسارت وارد کرده است.

کشورهای غربی و برخی از دیگر کشورها برای متوقف کردن ماشین جنگی روسیه تاکنون تحریم‌های ویرانگری بر روسیه اعمال کرده‌اند، اما قرار است این تحریم‌ها به دلیل «جنایت جنگی» روسیه در شهر بوچا گسترده‌تر شود.

تصاویر وحشتناک کشته شدگان که در خیابانهای شهر بوچا رها شده و یا با عجله دفن شده اند، منجر به درخواست های جهانی برای تحریم های شدیدتر علیه کرملین و قطع هرچه سریعتر واردات سوخت از روسیه شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، رفتارهای روسیه را جنایت جنگی خوانده و وعده تحریم های اقتصادی بیشتری را داده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به جنایت‌های صورت گرفته در بوچا می‌گوید که روسیه با سازمانهای تروریستی نظیر داعش تفاوتی ندارد.
زلنسکی روز سه‌شنبه با حضور مجازی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره تهاجم روسیه به کشورش سخنرانی کرد و از سازمان ملل خواست که برای توقف این تهاجم اقدام کند.

زلنسکی با انتقاد از ساختار سازمان ملل که در آن روسیه حق وتو دارد، خواستار اصلاحات در این نهاد شد.

XS
SM
MD
LG