لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

سخنرانی زلنسکی در شورای امنیت: روسیه با داعش فرقی ندارد


ولدمیر زلنسکی - آرشیو
ولدمیر زلنسکی - آرشیو

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به جنایت‌های صورت گرفته در بوچا می‌گوید که روسیه با سازمانهای تروریستی نظیر داعش تفاوتی ندارد.

زلنسکی روز سه‌شنبه با حضور مجازی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره تهاجم روسیه به کشورش سخنرانی کرد و از سازمان ملل خواست که برای توقف این تهاجم اقدام کند.

زلنسکی با انتقاد از ساختار سازمان ملل که در آن روسیه حق وتو دارد، خواستار اصلاحات در این نهاد شد.

او با اشاره به خشونت‌های فجیع صورت گرفته در جریان تهاجم روسیه به اوکراین گفت که آنها (روسیه) با سازمان‌های تروریستی نظیر داعش فرقی ندارند. زلنسکی با هشدار نسبت به عواقب تهاجم روسیه با انتقاد از شورای امنیت نسبت به کارآمدی این نهاد ابراز تردید کرد. او گفت که «روشن است که نهاد اصلی در جهان برای حفظ صلح نمی‌تواند به طور موثر کار کند.»

زلنسکی علاوه بر پخش ویدئویی از صحنه‌های «جنایت» ارتش روسیه در کشورش، با تشریح جزئیات وحشتناک این تهاجم به اوکراین گفت: «هیچ جنایتی وجود ندارد که روسیه مرتکب آن نشده باشد.»

مقامات اوکراین می‌گویند اجساد بیش از ۴۰۰ غیرنظامی را در مناطق اطراف اوکراین پیدا کرده‌اند که به‌دست نیروهای روس کشته شده‌اند. برخی از قربانیان دست‌هایشان بسته شده و برخی زن و کودک هستند. روسیه هر گونه کشتار در بوچا را انکار کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبران کشورهای غربی اقدام روسیه در بوچا را محکوم کرده‌اند. جو بایدن بایدن روز دوشنبه گفته بود که پوتین باید در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی محاکمه شود.

رئیس جمهوری اوکراین با بیان اینکه نیروهای روس دست به غارت غذا و طلا می‌زنند و گوش‌واره‌ها را از گوش زنان و دختران اوکراینی به زور بیرون می‌کشند، گفت که «روسیه شهرهای اوکراین را با حملات هوایی و توپخانه‌ای به ویرانه تبدیل می‌کند.»

زلنسکی خواستار محاکه ارتش روسیه و کسانی که به آنها دستور حمله داده‌اند شد و گفت دادگاه‌های مشابه «دادگاه بین المللی نورنبرگ» که پس از جنگ جهانی دوم برای رسیدگی به جرائم جنگی جنگ جهانی دوم شکل گرفت، باید دوباره برقرار شود.

زلنسکی با اشاره به تلاش‌های روسیه در انکار خشونت‌ها در بوچا، گفت که «آنها در سوریه نیز همین کار را کردند، و اکنون نیز تلاش دارند که این اسناد را انکار کنند.»

رئیس جمهوری اوکراین خواستار تحقیقات شفاف در مورد کشتارهای گزارش‌شده غیرنظامیان در شهر بوچا شد. این شهر و برخی از مناطق دیگر اطراف پایتخت اوکراین پیشتر در اشغال نیروهای روس بود. روسیه کشتار غیرنظامیان را رد کرده است. اما زلنسکی می‌گوید که اسناد و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد روس‌ها مرتکب کشتار شده‌اند.

زلنسکی گفت در بوچا غیرنظامیان در حالی که داخل خودروهایشان بودند، زیر تانک‌ها له شدند و «به زنان در مقابل کودکانشان تجاوز شده و زبان آنها از حلقومشان بیرون کشیده شده است.»

واکنش روسیه

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت در واکنش به سخنان رئیس جمهوری اوکراین گفت: «ما یک بار دیگر دروغ‌های بسیار زیادی را درباره سربازان و ارتش روسیه شنیدیم.»

اظهارات زلنسکی در آستانه طرح پیشنهادی تحت رهبری آمریکا برای تعلیق عضویت روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل بیان شد.

موضع آمریکا

به گزارش سی‌ا‌ن‌بی‌سی، لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، این پیشنهاد را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد. روسیه عضو دائم شورا از حق وتوی قطعنامه‌ها برخوردار است.

خانم توماس-گرینفیلد روز سه شنبه گفت: «بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر، آمریکا این ارزیابی را کرده است که اعضای نیروهای روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.» او گفت: «با توجه به شواهد و مدارک رو به افزایش، روسیه نباید در نهادی که هدف آن ترویج احترام به حقوق بشر است، جایگاهی دا ای اختیارات داشته باشد. این نه تنها اوج ریاکاری است، بلکه خطرناک است.»

او گفت که عضویت روسیه در شورا به اعتبار آن صدمه می زند، «کل سازمان ملل متحد را تضعیف می کند و این کاملا اشتباه است.»

واکنش چین

سفیر چین در سازمان ملل متحد نیز روز سه‌شنبه گفت تصاویر و گزارش‌های مرگ غیرنظامیان در بوچا «بسیار نگران‌کننده» است، اما او گفت که شرایط باید راستی‌آزمایی شود و هرگونه اتهامی باید منطبق بر واقعیت باشد.

XS
SM
MD
LG