لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

تیراندازی مرگبار در نیروی دریایی و اختلال روانی


ورودی نیروی دریایی امریکا در واشنگتن
ورودی نیروی دریایی امریکا در واشنگتن

رسیدگی دقیق تر در وضعیت روانی و دخالت دادن این امر در دادن مجوز عبور به پیمانکار وزارت دفاع می توانست از تراژدی جلوگیری کند

وضعیت روانی مرد مسلحی که در محوطه اداری نیروی دریایی آمریکا در پایتخت این کشور دست به تیراندازی زد، به عاملی اساسی در تحقیقات بدل شده و سؤال هایی را در مورد این که چرا ارون الکسیس، پیمان کار نیروی دریایی به رغم سابقه مشکلات روانی موفق به دریافت تاییدیه امنیتی شده، پیش کشیده است.

هرچه تحقیقات در باره سوابق ارون الکسیس در پلیس، ارتش و مراکز پزشکی گسترش می یابد، این سوال بیشتر به ذهن می رسد که چرا با دادن تایید و ترخیص امنیتی و کارت عبور به او امکان دادند که وارد ساختمان نیروی دریایی در پایتخت آمریکا شود و ۱۲ نفر را بکشد.

دریادارجان کربی، سخنگوی نیروی دریایی این امر را از جمله مواردی می داند که مورد بررسی قرار می گیرد.

«بازرسان دارند با دقت این سوابق را بررسی می کنند و ما در نیروی دریایی داریم در مورد مدت و خدمت او در نیروی دریایی تحقیق می کنیم تا ببینیم چه چیزی از نظرمان افتاده بوده که لازم بوده طور دیگری رفتار می کردیم».

الکسیس زمانی که برای نیروی دریایی کارمی کرد، چند بار به خاطر اسلحه کشی و بدرفتاری سروکارش به پلیس کشیده بود و بتازگی نیز مشکلات روانی داشته است. او اخیرا به پلیس گفته بود که در گوشش صداهایی می شنود و پلیس مدعی ست که این اطلاعات را به نیروی دریایی منتقل کرده بود.
او همچنین در یک مرکز بهداشتی دولتی مخصوص کارمندان سابق مشغول درمان بود.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا خواستار بررسی ای گسترده و همه جانبه شده تا معلوم شود کار از کجا خراب است.

تیراندازی همچنین سوال های دیگری را در مورد بررسی وضعیت روانی افراد پیش کشیده است.

ماه گذشته بردلی منینگ، تحلیل گر پیشین مسائل امنیتی ارتش امریکا که نابسامانی هایی چون اختلال در هویت جنسی و نابسامانی های روانی در او تشخیص داده شده بود، به خاطر انتشار وسیع ترین اطلاعات رده بندی شده و محرمانه در تاریخ امریکا به جرم جاسوسی به زندان محکوم شد.

باربارا ون دالن، روانشناس بالینی، مؤسس بنیادی ست که به نظامیان پیشین خدمت های مربوط به بهداشت روانی می دهد. به نظر او مسئله اصلی درک اهمیت سلامت روانی افراد است.

او می گوید:«کشور ما هنوز نپذیرفته که سلامت روانی بخشی از کل بهداشت جامعه است وتنها به ارتش محدود نمی شود. برای مان سخت است که دستمان را بلند کنیم و بگوییم، آهای من افسردگی دارم، من اضطراب و دلهره دارم. احتیاج به کمک دارم. و در ارتش این کار بازهم سخت تر است».

الکسیس هیچگاه به عراق یا افغانستان اعزام نشده بود و هیچ نشانه ای دال بر اختلال ناشی از استرس در او وجود ندارد. اما وان دالن می گوید گزارش هایی از حالتهای توهم آلود و مراجعه اخیر او به بخش اورژانس یک بیمارستان به خاطر بی خوابی می بایست به معاینه دقیق تری از او منجر می شد.

ون دالن می گوید:«می دانید، اختلال های مربوط به خواب غالبا به ما خبر می دهند که اتفاقی دارد می افتد. موضوع چیست؟ علت این حالت تحریک و اضطراب شدید چیست؟ پس لازم است کارمان را بهتر انجام بدهیم. خیلی کارها می شود کرد.»

وزارت دفاع امریکا اکنون در حال بررسی دقیق این امر است که چگونه در روند بررسی سوابق افراد می توان نقاط هشدار دهنده را تشخیص داد. چاک هیگل می گوید پنتاگون دارد بررسی می کند که مشکل چه و کجا بوده است.

هیگل می گوید:« چرا تشخیص نداده اند. چرا این عوامل را در روند تایید امنیتی مورد نظر قرار نداده اند. او چه می کرده ؟ این ها همه سوال های مشروعی هستند که می خواهیم برایشان پاسخی بیابیم.»

هیچ کدام از این مشکلات به تنهایی کافی نبوده است تا به ارون الکسیس مجوز ورود به ساختمان و تأیید امنیتی ندهند. اکنون مأموران با امید به جلوگیری از تکرار این تراژدی در حال بررسی این روند هستند.
XS
SM
MD
LG