لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

اوباما: رد لایحه کنترل اسلحه شرم آور است


پس از آنکه سنای آمریکا روز چهارشنبه لایحه ای را رد کرد که خریداران اسلحه را ملزم می ساخت گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشند، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اقلیتی از سناتورها و گروه هائی از صاحبان اسلحه را در این پسرفت مقصر شناخت. اما هم رئیس جمهوری، وهم خانواده های قربانیان تیراندازی ها، هردو، عهد کرده اند به مبارزه ادامه دهند.

پرزیدنت اوباما در اقدامی بسیار کم سابقه اجازه داد فردی خارج از دولت از تریبون کاخ سفید برای اعلام نظراتش استفاده کند.

مارک باردن، که دانیل، پسر هفت ساله اش، چهار ماه پیش در تیراندازی های مدرسه ای ابتدائی در ایالت کنتیکت کشته شد، پشت تریبون رفت و به محض آنکه به گونه ای منقلب لب به سخن گشود، رئیس جمهوری با دست گذاشتن بر شانه هایش سعی به آرام ساختن او کرد.

آقای باردن گفت «ما شکست نخورده ایم. ما شکست نخورده ایم، و شکست نخواهیم خورد.ما فعلا اینجا هستیم. ما همیشه اینجا خواهیم بود چون گزینه دیگری نداریم. ما از اینجا دور نمی شویم.»

هنگامی که رئیس جمهوری پشت تریبون رفت، با آنکه به خونسردی شهرت دارد، سخت خشمگین بود و عصبانیتش را آشکار ساخت. او جمهوریخواهان و دمکرات هائی را که علیه لایحه رای دادند به بزدلی سیاسی متهم کرد و گفت «هیچ استدلال محکمی برای اینکه چنین کاری نشود وجود ندارد. کار به سیاست بازی کشیده شد. ترس از اینکه اقلیت پر و صدای صاحبان اسلحه در انتخابات آتی سراغ آنها بیایند.»

رئیس جمهوری، انجمن ملی اسلحه و دیگر گروه های صاحبان اسلحه را به تحریف حقایق در مورد لایحه متهم کرد و گفت «بجای حمایت از این مصالحه، لابی های اسلحه و متحدان آن آگاهانه در باره لایحه دروغ گفتند.»

انجمن اسلحه، که در آمریکا با حروف اختصاری (NRA) شناخته می شود، بعداً در اطلاعیه ای گفت این لایحه «برخی معاملات مربوط به سلاح های گرم را جرم می شناخت، زیرا دوستان قدیمی، همسایگان و بعضی اعضای خانواده ها ملزم می شدند برای اعمال یک حق اساسی شان از دولت فدرال اجازه بگیرند.»

سناتور جمهوریخواه چاک گراسلی، که علیه لایحه رای داد گفت گواهی عدم سوء پیشینه نمی توانست از تیراندازی های کنتیکت جاوگیری کند.

لایحه، که حاصل مصالحه ای دوحزبی بود، با هدف دور نگاه داشتن اسلحه از دست مجرمین و بمیاران روانی تدوین شده بود.

۵۴ سناتور از ۱۰۰ سناتور رای مثبت دادند، اما تصویب لایحه دست کم به ۶۰ رای مثبت نیاز داشت، و ۴ رای کم آورد.

پرزیدنت اوباما گفت وی رد لایحه را صرفا «باخت دور اول» در مبارزه علیه کنترل بر اسلحه می بیند، و افزود «به اعتقاد من ما قادرخواهیم بود این کار را به انجام برسانیم. دیر یا زود ما این کار را انجام می دهیم. خاطره آن کودکان انجام چنین کاری را از ما می خواهد، ضمن آنکه مردم آمریکا هم خواستار چنین اقدامی هستند.»

خانم گبی گیفوردز، نماینده ایالت آریزونا، که در سال ۲۰۱۱ در جریان دیدار با موکلینش هدف گلوله قرار گرفت و به شدت مجروح شد، هنگامی که پرزیدنت اوباما صحبت می کرد در کنار او ایستاده بود.
خانم گیفورد پیش از شروع مراسم پیامکی از طریق رسانه های اجتماعی فرستاد که می گوید «سنا خواست مردم را نادیده گرفت.»
XS
SM
MD
LG