لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

۱۲ کشته در تیراندازی در مقر نیروی دریایی واشنگتن


شمار کشتگان این تیراندازی با احتساب تیرانداز، ۱۳ تن است. باراک اوباما روز دوشنبه طی سخنانی این تیراندازی را عملی بزدلانه خواند.

روز دوشنبه يک مرد مسلح با تيراندازی در پایگاه دریایی شهر واشنگتن ۱۲ نفر را کشت. مرد مهاجم که توسط پليس کشته شده، توسط نیروهای امنیتی شناسایی شده و اَرون الکسیس، عضو ذخیره پیشین نیروی دریایی آمریکا معرفی شده است. شمار کشتگان با احتساب خود وی، به ۱۳ تن رسید.

ارون الکسیس کارمند پیمانی سابق نیروی دریایی آمریکا بود که پس از کشتن ۱۲ تن از همکاران سابق خود کشته شد. وی روز دوشنبه وارد محوطه پایگاه نیروی دریایی آمریکا در شهر واشنگتن شد، و با استفاده از یک مسلسل، یک تپانچه، و یک تفنگ شکاری به روی کارکنان فرماندهی سیستمهای دریایی شلیک کرد.
الکسیس بعداً در جریان شلیکمتقابل با پلیس کشته شد.
شهردار واشنگتن در جمع خبرنگاران گفت علاوه بر ۱۲ کشته، تعداد ۸ نفر نیز زخمی شده اند، و انتظار می رود که همه آنها زنده بمانند.
شبانگاه، بستگان مقتولین در محوطه نیروی دریایی گردآمدند و با روشن کردن شمع یاد آنها را گرامی داشتند.

مقامات پليس می گويند هنوز مشخص نيست که او چگونه بدون مدارک شناسايی مخصوص به محوطه پایگاه دریایی شهر واشنگتن دسترسی پيدا کرده است و انگيزه او چه بوده است.

وینسنت گری، شهردار واشنگتن دی سی، و کتی لانیر، رئیس پلیس واشنگتن دی سی، طی روز دوشنبه در چند نشست خبری، درخصوص واقعه تیراندازی بامداد دوشنبه در مقر نیروی دریایی واشنگتن توضیح دادند و افزودند که علل و ابعاد واقعه در دست پی گیری و فعالانه در حال بررسی است و اخبار تازه هر چند ساعت یک بار به افکار عمومی گزارش خواهد شد.

رئیس پلیس واشنگتن قول داده که هر دو ساعت یک بار نشستی خبری برگزار کند و مردم را از تازه ترین تحولات مربوط به این رویداد آگاه سازد.

شهردار واشنگتن گفت که دفتر وی و پلیس واشنگتن از زمان وقوع تیراندازی تاکنون، کاخ سفید را در جریان تحولات گذارده اند. وی افزود هیچ دلیلی برای باور کردن این که حمله تروریستی بود، وجود ندارد.

مقامات پليس اعلام کردند، آنها به دنبال شخص دومی هستند که در دوربين های مدار بسته مشاهده شده و ممکن است در اين تيراندازی دست داشته است.

گزارش ها حاکی از آن است که در این تیراندازی دست کم ۷ نفر مجروح شده اند.

قبلاً به نقل از مقامهای نیروی دریایی و پلیس واشنگتن گزارش شده بود که روز دوشنبه بر اثر تیراندازی مرد مسلحی که جامه تیره پوشیده بود، عده ای مجروح شده اند.

کریس کلی سخنگوی پلیس متروپولیتن واشنگتن گفت یک افسر پلیس از جمله مجروحان است که بستری شده، و مجروح دیگر از افسران قضایی است که وابستگی به پلیس شهر ندارد.

تیراندازی در ساعت ۸ و ۲۰ دقیقه بامداد دوشنبه روی داد. محل واقعه به گزارش سی. ان. ان در پایگاه دریایی در بخش جنوب شرقی شهر واشنگتن (موسوم به Navy Yard) بوده است. به گفته مقامهای نیروی دریایی، شخص تیرانداز هنوز در داخل ساختمان است. آخرین گزارشها حاکی از آن است که تیراندازی از طبقه چهارم به سمت طبقه سوم ساختمان شماره ۱۹۷ مجموعه صورت گرفته است.

خبرنگار شبکه تلویزیونی فاکس گفت گزارشهای رسیده از بیمارستان حاکی است از دو نوع اسلحه در تیراندازی استفاده شده، که ممکن است نشانه حضور دو تیرانداز باشد، یا یک تیرانداز که به دو اسلحه مسلح است.

دست کم ۶ مدرسه دولتی در شهر واشنگتن دی سی تعطیل شده و وزارت ترابری که در ساختمان مجاور محل تیراندازی است، نیز تعطیل شده است و کارمندان آن با اتوبوس شهری از ساختمان دور شده اند.

بامداد دوشنبه فرودگاه ملی ریگان در حومه پایتخت آمریکا نیز به دنبال این تیراندازی به مدت چند ساعت تعطیل و پروازهای آن لغو شد.

مأموران اف. بی. آی در حال بررسی ابعاد و جوانب تیراندازی هستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز که قرار بود بامداد دوشنبه پیرامون اقتصاد آمریکا سخنرانی کند، سخنرانی خود را به سبب وقوع تیراندازی مرگبار در مقر نیروی دریایی آمریکا در پایتخت این کشور، به تعویق انداخت و آن را ظهر دوشنبه آغاز کرد.

باراک اوباما در آغاز سخنان خود گفت که جزئیات این واقعه و پی گیری نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در این خصوص مرتب به وی گزارش شده و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

آقای اوباما این تیراندازی را اقدامی بزدلانه خواند و با قربانیان و بازماندگان قربانیان این تیراندازی و همه کسانی که به نحوی از این واقعه آسیب دیده اند، ابراز همدردی، و از خدمات اعضای نیروهای نظامی آمریکا تقدیر و تشکر کرد.
XS
SM
MD
LG