لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

پیام مادر داغدار بجای پیام هفتگی اوباما


"کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود"
"کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود"
در آمریکا، مادری که پسر ۹ ساله اش همراه با نوزده کودک دیگر، و شش معلم، چهار ماه پیش در مدرسه ای در شهر نیوتان در ایالت کنتیکت در جریان تیراندازی های کورکورانه یک مهاجم کشته شدند، این هفته، بجای پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی کاخ سفید خطاب به مردم، از هموطنانش خواست کنگره را برای تصویب قوانینی زیر فشار بگذارند که بتواند کنترلی سخت تر را بر اسلحله برقرار کند.

فرانسین ویلر در این پیام، که نظیر پیام های پرزیدنت اوباما مستقما از کاخ سفید پخش می شد، ملتمسانه خطاب به آمریکائیان گفت "کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود".

پخش این پیام به فاصله دو روز پس از موافقت سنای آمریکا با به بحث گذاشتن لایحه ای برای کنترل بر اسلحه انجام گرفت، که به یکی از جنجالی ترین و در عین حال احساسی ترین لوایح مطرح در قوه مقننه آمریکا مبدل شده است.

چندین خانواده دیگر از قربانیان تیراندازی های مدرسه ابتدائی سندی نیز از هفته گذشته در واشنگتن بوده اند تا قانون گذاران را برای تصویب قوانین کنترل بیشتر بر اسلحه زیر فشار بگذارند.

مصالحه دو سناتور طرفدار مالکیت بر اسلحه، یکی سناتوردمکرات جو مانشین (Joe Manchin) و دیگری، سناتور جمهوریخواه پت تومی (Pat Toomey) در مورد نحوه رسیدگی به سوابق خریدان اسلحه ، راه را برای شروع بحث های پیش از به رای گذاشتن لایحه در سنا هموار کرده است.

بموجب این مصالحه، رسیدگی به سوابق خریداران اسلحه برای معاملاتی که از طریق فروشگاه ها، نمایشگاه ها و یا اینترنت انجام می گیرد الزامی خواهد شد، اما معاملات میان دوستان و اعضای خانواده ها مشمول این نوع رسیدگی نمی شود.

انجمن ملی اسلحه، موسوم به "NRA" که در آمریکا تشکیلاتی قدرتمند ومدافع حق مالکیت اسلحه محسوب می شود ، با انتشار اطلاعیه ای به این مصالحه اعتراض کرده است ،اما می گوید آن را تحولی مثبت تلقی می کند چون حاوی سیستم رسیدگی به سوابق تمامی خریداران نیست، که پرزیدنت اوباما و بسیاری از فعالان پیشنهاد کرده اند.

هر لایحه ای که در مجلس سنا برای کنترل بر اسلحه تصویب شود باید از تصویب مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوریخواهان نیز بگذرد.

این هفته، پیام جمهوریخواهان توسط جکی والورسکی (Jackie Walorski) نماینده ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان خوانده شد، که پس از انتخابات سال گذشته وارد قوه مقننه شده است. او ضمن انتقاد از بودجه پیشنهادی پرزیدنت اوباما ،که هفته گذشته عرضه شد، آن را "چک سفید امضائی" خواند که خرج کردن بیشتر و بالا رفتن میزان بدهکاری ها را در پی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG