لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

انتخابات و دموکراسی در آمريکا - بخش پنجم


پرزیدنت اوباما در مقام رئیس دمکرات نقشی فعال در روند انتخابات میان دوره ای آمریکا بر عهده دارد.

پرزیدنت اوباما تلاش هایش را مدتها پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی – Primary - با سفر به ایالت های مختلف آمریکا آغاز کرده است. رئیس جمهوری در این سفرها بیشتر به مسائل داخلی به ویژه مسائل اقتصادی می پردازد؛ مسئله مهمی که حفظ اکثریت حزب وی را در کنگره آمریکا به خطر انداخته است.

انتخابات مقدماتی تنها برای کاندیداهای حزبی است و صحنه رقابت بین احزاب مختلف یا نامزدهای مستقل نیست، با این همه برنامه های انتخاباتی فردی که می خواهد از حزب خود کاندیدا بشود؛ در تصمیم گیری راًی دهندگان نقش عمده ای ایفا می کند.
در حال حاضر، کم شدن حمایت مردم از پرزیدنت اوباما که خود درگیر ادامه بحران اقتصادی به ویژه ضریب بالای بیکاری – نه و نیم درصد – در آمریکاست؛ بر روند انتخابات تاًثیر مستقیم خواهد داشت.

بنا بر یک نظر سنجی که توسط شبکه خبری ABC و روزنامه واشنگتن پست در آخر ماه گذشته میلادی انجام شد، حمایت مردم از قانون گزارانی که در حال حاضر بر کرسی های سنا و مجلس نمایندگان آمریکا نشسته اند؛ حدود ۱۱ درصد نسبت به ماه فوریه گذشته تقلیل یافته است. رکوردی که از سال ۱۹۸۹ میلادی تا بحال سابقه نداشته است.
این در حالی است که بیش از یک سال و نیم از شروع ریاست جمهوری باراک اوباما نگذشته است،

در نگرشی جداگانه، علاوه بر مخالفت مستقل ها با نمایندگان کنونی کنگره آمریکا حتی ، ۴۷ در صد از دمکرات هائی که برای دادن راًی ثبت نام کرده اند مخالف انتخاب مجدد نمایندگان فعلی کنگره هستند. این رقم در نزد جمهوری خواهان به ۷۱ در صد میرسد.

با این همه در هفته های اخیر دموکرات ها توانسته اند در مقایسه با جمهوری خواهان، اعتماد بیشتری را در مقابله با مسائل اقتصادی بدست بیآورند اما عدم اعتماد به جمهوری خواهان به ویژه در برخی از ایالتها – هر چند که برخی از طرح هایشان مورد اعتماد قرار گرفته – کمتر شده است.

اما یک نکته بسیار مهم را باید در چهارچوب نظرسنجی های انتخابات سراسری آمریکا – اعم از میان دوره ای یا انتخابات ریاست جمهوری – در نظر گرفت و آن اینست که هر گونه تغییری در چهارچوب سیاست داخلی می تواند حزب رئیس جمهوری را از اکثریت به اقلیت و یا از اقلیت به اکثریت برساند.
... و هر چند که نظرسنجی اخیر شبکه خبری ABC و روزنامه واشنگتن پست نشان می دهد که اعتماد مردم آمریکا نسبت به پرزیدنت اوباما حدود ۱۸ درصد کمتر شده است، با این همه، رئیس جمهوری به تلاش هایش برای دریافت کمک های مالی جهت کاندیداهای مجلس نمایندگان یا سنا گرفته تا توضیح در باره برنامه های اقتصادی اش همچنان ادامه میدهد.

در مطلب بعدی به تأثیر منفی و مثبتی که نقش پرزیدنت اوباما در انتخابات میان دوره ای آینده بر حزب دمکرات خواهد داشت؛ خواهیم پرداخت.

XS
SM
MD
LG