لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

انتخابات و دموکراسی در آمريکا - بخش سوم


در یک نگرش کلی به انتخابات آمریکا – صرفنظر از انتخابات میان دوره ای یا انتخابات ریاست جمهوری – که در هر دوره ویژگی های خود را داشته است، می بینیم که پیروزی در انتخابات تنها از راه تمرکز بر نیازها و نظرات مردم – چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی – امکان پذیر است، زیرا این مردم هستند که باید نمایندگان خود را برگزینند .
... و اکنون ایالت کالیفرنیا در یکی از بدترین شرائط اقتصادی خود قرار گرفته و سرنوشت انتخاباتی این ایالت توجه تمام راًی دهندگان آمریکائی را بخود جلب کرده است.

نظرسنجی های اخیر نشان میدهد که Jerry Brown کاندیدای حزب دموکرات برای فرمانداری کالیفرنیا که در سال های پیش نیز در مقام فرمانداری آن ایالت خدمت کرده و اکنون در مقام دادستان کل ایالتی است؛ همچنان در مبارزه ای تنگاتنگ با کاندیدای حزب جمهوری خواه – Meg Whitman دیده میشود. خانم ویتمن مدیر عامل سابق شرکت معظم " eBay" است که بخش اعظم سهام آن متعلق به پیر امیدیار یک آمریکائی ایرانی تبار است.
خانم ویتمن از ایجاد مشاغل جدید، حذف مخارج اضافی جهت بهبود اقتصادی و همچنین پیشرفت سیستم آموزشی ایالت کالیفرنیا سخن می گوید.

آخرین نظر سنجی گروه "راسموسن" نشان میدهد که مبارزه برای احراز فرمانداری ایالت کالیفرنیا به مرحله تنگاتنگی رسیده است، "مگ ویتمن" کاندیدای حزب جمهوری خواه ۴۷ درصد و " جری براون" نامزد حزب دموکرا ت ۴۶ درصد از آراء را به خود اختصاص داده اند. ضریب اشتباه در این نظرسنجی چهار درصد است.
جالب توجه آنست که تنها ۶ درصد از آنانی که مورد پرسش قرار گرفته اند خواهان کاندیدای سوم هستند و بقیه یا از دمکرات ها طرفداری می کنند یا از جمهوری خواهان.

بنظر میرسد که مسئله حزب سوم هنوز نیز در نزد آمریکائی ها جا نیفتاده است، هر چند که مخالفت مردم در سال جاری با بسیاری از کاندیداهای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه آنان را بسوی " حزب چای" رانده است که در سال گذشته در یک رشته از تظاهرات علیه برخی از قوانین فدرال در ایالت های مختلف شکل گرفت. یکی از مسائلی که در شکل گیری " حزب چای" نقشی اساسی داشت، روند بثمر رساندن قانون همگانی بیمه های درمانی در آمریکا بود که سرانجام بصورت قانون در آمد.
در حال حاضر در سراسر آمریکا، دموکراتها و جمهوری خواهان روند مبارزات انتخابات فرمانداری ایالت کالیفرنیا را دنبال می کنند. تحولی که میتواند پیشگام موجی باشد که خانم ویتمن با توجه به موضع خود در خارج از دنیای سیاست و با تکیه بر ثروت بیش از یک میلیارد دلاری اش سرمایه گزاری کرده است. در حالی که آقای "براون" کاندیدای حزب دموکرات در واقع یک سیاستمدار محلی است. سال گذشته مجله مشهور فوربز Forbes”" در فهرست ۴۰۰ نفری خود که ویژه پولدارترین ها در آمریکا بود، از "مگ ویتمن" کاندیدای فرمانداری ایالت کالیفرنیا در رده ۳۲۶ و با ثروتی حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار نام برد.

ایالت کالیفرنیا که هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است، اکنون در مرز بحران قرار گرفته است. بحرانی که می تواند اقتصاد آمریکا را تحت تاًثیر قرار دهد و برای همین است که همه به انتخابات آن ایالت چشم دوخته اند و برای همین است که اکنون کاندیدائی که بیشتر از تجربیات اقتصادی برخوردار است بر رقیب خود پیشی گرفته است.

فرماندار آینده کالیفرنیا با یک بیکاری حدود دوازده و نیم در صدی در ایالتی روبروست که Silicon Valley”" مرکز پیشرفته ترین تکنولوژی ها در آن واقع است و برای ایجاد مرکز مشابه ای در روسیه درحال همکاری نزدیک با دولت آن کشور است.

انتخابات میان دوره ای سال جاری بر همان مسئله بحران اقتصادی متمرکز شده است، هر چند که دو جنگ مهم خارجی آمریکا، مبارزه با تروریسم بین المللی، تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران برای رها کردن برنامه تسلیحات اتمی و از سرگیری مذاکرات مستقیم بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها برای دستیابی به صلح در خاورمیانه در صدر برنامه های سیاست خارجی دولت اوباما قرار دارد.

علاوه بر در صد بالای بیکاری، کالیفرنیا دومین ایالتی در آمریکاست که مردم به دلیل عدم توانائی در پرداخت وام بانکی دچار بحران از دست دادن خانه های خود شده اند. بحران اقتصادی کالیفرنیا در بخش های مختلف، تمام شرکت های بزرگ و سرمایه داران خارجی را نیز تحت تاًثیر قرار داده است.

در انتخابات میان دوره ای سال جاری، بسیاری از کاندیداهای جدید برای اشغال کرسی های کنگره آمریکا – اعم از مجلس نمایندگان یا مجلس سنا – مرتباً این مسئله را برای راًی دهندگان خود تکرار می کنند که باید شرائط فعلی را در واشنگتن تغییر داد و شاید به همین سبب است که برخی از کاندیداهائی که در حال حاضر بر کرسی نمایندگی کنگره آمریکا نشسته اند به انتخاب مجدد خود اطمینان ندارند. راًی دهندگان به دنبال چهره های تازه ای هستند حتی اگر این چهره های جدید سررشته ای از سیاست نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG