لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش هشتم


در بخش قبلی به چالشهائی که در روند انتخابات میان دوره ای در برابر دمکراتها قرار دارد، پرداخته شد و اکنون در همان چهارچوب به جمهوری خواهان می پردازیم. چالشهائی که می تواند به سود یا زیان رقیب منجر شود.

با یک نگرش کلی به جمهوری خواهان می بینیم که هر چند آنان می توانند در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده از مشکلات دموکرات ها به سود خود استفاده کنند، اما در گیر مشکلات ویژه خود نیز شده اند.

تفاوت دیدگاه های جمهوری خواهان محافظه کار با میانه روها در بسیاری از موارد به ضرر آنان تمام شده است.
به عنون مثال،"مایک هاکبی" یکی از فرمانداران پیشین ایالت آرکانزاس و نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات سال ۲۰۰۸ میلادی که یک جمهوری خواه میانه روست و گفته می شود خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آماده میکند، بر خلاف نظر جمهوری خواهان در مسئله مهم مهاجرت و حضور مهاجران غیر قانونی در کشور نظراتی ابراز کرده و گفته است که قانون اساسی آمریکا به هر کودکی که در آمریکا زاده میشود؛ حق شهروندی میدهد، صرفنظر از این که این کودک به مادری تعلق داشته باشد که مهاجری است قانونی یا غیر قانونی. آقای هاکبی می گوید با هر نوع تغییری در این بخش در قانون اساسی آمریکا مخالف است.
مسئله ای که سایر کاندیداهای جمهوری خواه را در موضع گیری خود با مشکل مواجه کرده است.

گرفتاری عمده جمهوری خواهان اکنون اینست که هنوز برنامه کامل انتخاباتی خود را ارائه نکرده اند آن هم در انتخاباتی که شانس پیروزی آنان در مجلس نمایندگان می رود. آنان احتمالاً به چند کرسی تازه نیز در مجلس سنا دست خواهند یافت.

سناتور "جان کورنین" رئیس کمیته ملی سناتورهای جمهوری خواه در مجلس سنا در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبری NBC، در برابر پرسش های صریحی مانند آن که در صورت رسیدن به قدرت آیا شما بودجه را متعادل میکنید یا به سیستم تجارت آزاد قدرت می بخشید؟ تنها به مسئله کسری بودجه اشاره می کند. وی حتی به پرسش هائی که مورد توجه راًی دهندگان آمریکائی است مانند: کم کردن سن بازنشستگی، تقلیل منافع بیمه های اجتماعی و یا لغو قانون جدید بیمه های درمانی پاسخی نمی دهد.

با این همه جمهوری خواهان باید داری یک پلاتفورم انتخاباتی باشند تا بتوانند توجه راًی دهندگان را بخود جلب کنند. اما اکنون پلاتفورم آنان دارای برنامه های دقیق نیست، هر چند که تنها بطور گسترده ای بر حمله علیه دموکرات ها متمرکز شده است.

استراتژیست های ارشد جمهوری خواه بر این باورند که دموکرات ها همین استراتژی را برای شکست جمهوری خواهان در سال ۲۰۰۶ میلادی بکار برده و موفق شده اند.

جمهوری خواهان در هر دو مجلس کنگره آمریکا در ائتلاف جهت مخالفت با برنامه های پرزیدنت اوباما اصلأ نگران نیستند. آنان اکنون در مجلس نمایندگان وب سایتی درست کرده اند که میگوید مردم باید حرف بزنند و به مردم این شانس را میدهد که حرف بزنند، قانون گذاران جمهوری خواه در جلسات عمومی خود که به Town hall شهرت دارد می توانند از ایده راًی دهندگان آگاه شوند.

آنان اصلاً قصد خود را از این که تلاش دارند تا قانون اصلاح بیمه های درمانی لغو شود؛ پنهان نکرده اند، اما حتی در این مورد نیز با این که گفته اند می خواهند قانون دیگری را که کم خرج تر است جایگزین قانون فعلی بکنند؛ هنوز هیچ طرح مشخصی ارائه نکرده اند.

در بخش بعدی به "حزب چای" که سومین حزب حاضر در صحنه انتخاباتی و سیاسی آمریکا شده است، می پردازیم و در کنار آن از چگونگی حضور کاندیداهای مستقل در انتخابات میان دوره ای آینده سخن خواهیم گفت.
کاندیداهای مستقل همیشه در کنار دموکرات ها و جمهوری خواهان در صحنه انتخاباتی آمریکا حضور داشته اند، هر چند که اکثراً موفقیت قابل ملاحظه ای بدست نیآورده اند.

XS
SM
MD
LG