لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

انتخابات و دموکراسی در آمريکا - بخش ششم


نقش پرزیدنت اوباما در فعالیت های انتخاباتی میان دوره ای پر رنگ تر شده است.

در هفته گذشته پرزیدنت اوباما به سه ایالت کلیدی سفر کرد تا در باره برنامه انتخابات میان دوره ای سخن بگوید و با حضور خود در مبارزات انتخاباتی به کاندیداهای دموکرات کمک مالی شود، هر چند که یکی از اهداف اصلی سفر رئیس جمهوری به سه ایالت ویسکانسین، کالیفرنیا، و واشنگتن صحبت کردن در باره شرائط موجود اقتصادی و کسب حمایت بیشتر مردم بود.

پرزیدنت اوباما روز اول هفته خود را با سفر به میلواکی در ایالت ویسکانسین شروع کرد و از یک کارخانه بازدید کرد، سپس راهی ایالت کالیفرنیا و لس آنجلس شد و در حزب دموکرات ایالت کالیفرنیا به ایراد سخنرانی پرداخت. روز سه شنبه به ایالت واشنگتن و شهر سیاتل رفت و در میز گردی حضور یافت. پرزیدنت اوباما آنگاه از ایالت های اوهایو و فلوریدا نیز دیدار کرده و در برنامه های سخنرانی و جمع آوری کمک های مالی برای کاندیداها شرکت کرد.

رئیس جمهوری بیشتر در مورد بهبود اقتصاد آمریکا سخن می گفت، اما اخیراً دفتر بودجه کنگره در گزارشی بازسازی اقتصاد آمریکا را در مقایسه با شرائط مشابه قبلی کندتر و بیمار گونه خوانده است.

این گزارش می افزاید بازگشت به نرخ پیشین بیکاری در آمریکا تا سال ۲۰۱۴ میلادی بطول خواهد انجامید.

از سوی دیگر، آخرین گزارش وزارت کار آمریکا حاکی از آنست که ۵۰۰ هزار نفر از آمریکائی ها در ماه گذشته برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند. این نخستین باری است که آنان می خواهند از بیمه بیکاری استفاده کنند.

همانطور که پیش از این نیز آورده شد، یک نکته بسیار مهم را باید در چهارچوب انتخابات سراسری آمریکا – اعم از میان دوره ای یا انتخابات ریاست جمهوری – در نظر گرفت و آن اینست که هر گونه تغییری بویژه در سیاست داخلی می تواند حزب رئیس جمهوری را از اکثریت به اقلیت و یا از اقلیت به اکثریت برساند.
... و اکنون در کنار تمام مشکلات اقتصادی، مسئله ساختن مسجد مسلمانان بمیان آمده و نظر سنجی ها به نظر آمریکائی ها در باره مذهب پرزیدنت اوباما نیز کشیده شده است. مسئله ای که می تواند هم در راستای انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر سال جاری و هم در انتخابات ریاست جمهوری آینده در سال ۲۰۱۲ پیروزی را برای دموکرات ها و بویژه پرزیدنت اوباما با خطر روبرو کند.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در روز جمعه سیزدهم ماه اوت در مراسم افطار کاخ سفید، ابتدا از آزادی مذاهب در آمریکا سخن گفت و سپس ساختن مسجد مسلمانان را در نزدیکی محل برج های دوقلوی تجارت جهانی که در حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی ویران شدند؛ حق مسلمانان دانست. اما در فاصله ای کمتر از ۲۴ ساعت هر چند که گفته های خود را نفی نکرد، با این حال در یک سخنرانی دیگر برای گارد ساحلی در شهر پاناما گفت هر چند که از حقوق مسلمانان برای ساختن مسجد دفاع کرده است اما در باره " خردمندانه" بودن این امر ابراز نظری نکرده است.
... و اکنون مذهب پرزیدنت اوباما خود موضوع بحث شده است.

"مرکز پی.ئی. دبلیو برای مذهب و زندگی مردم"* در نظر سنجی اخیر خود می گوید در حال حاضر در صد بیشتری از آمریکائی ها بر این باورند که پرزیدنت اوباما دارای مذهب اسلام است، مسئله ای که میتواند در روند انتخابات میان دوره ای اثر گزارده و توجه مردم را از مسئله اصلی، یعنی انتخابات منحرف کند.
... و اکنون کاخ سفید در پی آنست که تردید رو به افزایش آمریکائی ها را در باره مذهب پرزیدنت اوباما کمتر کند و به همین سبب روز پنجشنبه نوزدهم ماه اوت، " بیل بورتون" قائم مقام سخنگوی کاخ سفید اصرار کرد که رئیس جمهوری دارای مذهب مسیحیت است و هر روز بطور مرتب به دعا می پردازد.

در حالی که رئیس جمهوری عازم گذراندن تعطیلات خود بود، آقای بورتون در هواپیمای شماره یک نیروی هوائی آمریکا که ویژه سفرهای رئیس جمهوری آمریکاست به این مسئله پرداخت و گفت بیشتر آمریکائی ها به مسائل اقتصادی و جنگ در افغانستان و عراق توجه دارند و کمتر توجه خود را معطوف اخبار مربوط به مذهب پرزیدنت اوباما می کنند.

اما آیا با نزدیک شدن به روز انتخابات میان دوره ای در دوم ماه نوامبر و داغ تر شدن مخالفت ها با ساختن مسجد مسلمانان در " Ground zero"، آمریکائی ها در باره مذهب رئیس جمهوری خود بیشتر سخن نخواهندگفت؟.
... و آیا این مسئله هم یکی از موضوعات جدیدی نخواهد بود که گفتگو در باره آن دموکرات ها را بیش از پیش نگران حفظ اکثریت و کنترل مجدد کنگره آمریکا کند؟
بنظر میرسد که نقش پرزیدنت اوباما در انتخابات میان دوره ای بیشتر و بیشتر شده است.

با توجه به ایالت هائی که اخیراً از سوی پرزیدنت اوباما مورد بازدید انتخاباتی قرار گرفته اند، این پرسش مطرح میشود که آیا وی در این بازدیدها آینده سیاسی خود را بیشتر مورد ملاحظه قرار داده یا تنها و بصورت اتفاقی این ایالت ها را مورد بازدید قرار داده است.
در مطلب بعدی به روند بازدید ایالتها از سوی پرزیدنت اوباما خواهیم پرداخت.

*Pew Forum on Religion & Public Life

XS
SM
MD
LG