لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

انتخابات و دموکراسی در آمريکا - بخش نخست


حدود سه ماه به برگزاری انتخابات میان دوره ای سال جاری در آمریکا باقی مانده است. انتخاباتی که در آن تمام ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان کنگره آمریکا ، سی و هفت (۳۷) سناتور مجلس سنا و همچنین فرمانداران سی و هفت (۳۷) ایالت آمریکا در یک راًی گیری مستقیم از سوی مردم انتخاب خواهند شد.

اما انتخابات سال جاری یک ویژه گی جدید را – دست کم در چند دهه اخیر به همراه خود آورده است، حضور یک حزب جدید سیاسی که شکل آن – یا حداقل شکل گیری آن – با احزاب سیاسی دیگر متفاوت است.

«جنبش حزب چای» که یک حزب اجتماعی - سیاسی است و در سال گذشته در یک رشته از تظاهرات علیه برخی از قوانین فدرال در ایالت های مختلف شکل گرفت، نام خود را از «ضیافت چای بوستون» گرفته است. ضیافتی که در سال ۱۷۷۳ میلادی از سوی آمریکائی های مهاجر مستعمره نشین تشکیل شد و تظاهراتی را علیه دولت وقت بریتانیا انجام داد.
«جنبش حزب چای» یا حزبی که خودجوش بوده و مانند رسوم معمول یک حزب سیاسی به ایجاد یک تشکیلات منظم در سراسر کشور اقدام نکرد، در گردهمایی هایش طرفدارانی را از هر دو حزب سیاسی موجود در آمریکا – یعنی حزب جمهوری خواه و حزب دموکرات – و همچنین راًی دهندگان مستقل به سوی خود کشانده است. حزبی که بنا بر نظر برخی از کارشناسان مسائل سیاسی هم حزب است و هم حزب نیست، اما به هر حال تاثیر وجودی آن را بر انتخابات سراسری سال جاری در آمریکا نمی توان نادیده انگاشت.
... اما اهمیت برگزاری این انتخابات و هر انتخابات دیگری – صرفنظر از این که در آمریکا باشد یا در منطقه دیگری از جهان - در آن است که مردم باید خود نمایندگان خود را در کمال آزادی و بدور از هر گونه فشار یا تهدیدی برگزینند. نمایندگانی که سرنوشت ساز مردم خواهند بود. بنا بر این دو اصل مهم آزادی و منصفانه بودن انتخابات سراسری در هر کشوری، نشان دهنده وجود پایه های یک دموکراسی در آن سرزمین است و از اینجاست که در آمریکا نمی توان انتخابات و دموکراسی را از یکدیگر جدا کرد.

در انتخابات سال جاری آمریکا که در آن ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و ۳۷ سناتور از سراسر کشور انتخاب خواهند شد، حفظ اکثریت دموکرات کنگره بیش از هر چیز برای دولت پرزیدنت اوباما حائز اهمیت است. اگر حزب دموکرات به رهبری رئیس جمهوری، اکثریت خود را در یکی از دو رکن کنگره آمریکا – مجلس سنا یا مجلس نمایندگان – از دست بدهد؛ مسئله دومین دور ریاست جمهوری باراک اوباما مورد پرسش قرار خواهد گرفت.

مسئله انتخاب فرمانداران هر چند که حائز اهمیت است اما نقشی در اجرای برنامه های رئیس جمهوری اعم از مسائل مربوط به سیاست خارجی یا سیاست های داخلی نخواهد داشت.

در حال حاضر، رقابت ها بر سر هر یک از کرسی های مجلس نمایندگان و ۳۷ کرسی مجلس سنا در انتخابات سراسری سال جاری فراوان است.

فعالیت های انتخاباتی مدتهاست که در سراسر آمریکا شروع شده است. فعالیت هائی در زمینه جمع آوری کمک های مالی راًی دهندگان، آگهی های تبلیغاتی رقبای کرسی های هر دو مجلس و همچنین فرمانداران و اعلام برنامه های هر یک از کاندیداها در مسائل داخلی و خارجی برای راًی دهندگان حوزه های خود و در بسیاری از موراد بر شمردن نقاط منفی رقبا در برنامه های مورد نظرشان.

در مطالب بعدی، ابتدا به ایالت هائی که مانند ایالت کالیفرنیا پر جمعیت تر هستند خواهیم پرداخت تا نقش آن را در شکل گیری مجلس نمایندگان که نقش اصلی را در وضع قوانین مالی بر عهده دارد، بر شماریم. نقشی ویژه ای که برای آمریکای سرگرم دو جنگ خارجی حائز اهمیت است.

XS
SM
MD
LG