لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

انتخابات و دموکراسی در آمريکا - بخش دوم


ایالت کالیفرنیا پر جمعیت ترین ایالت آمریکاست اما از نظر وسعت پس از ایالت های آلاسکا و تکزاس قرار گرفته است.
کالیفرنیا که در نهم سپتامبر سال ۱۸۵۰ میلادی به عنوان سی و یکمین ایالت آمریکا به عضویت «یونیون» در آمد، دارای ۵۳ عضو در مجلس نمایندگان آمریکاست. در دوره ۲ ساله فعلی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، ۳۴ نفر از حزب دموکرات و ۱۹ نفر از حزب جمهوری خواه عضویت دارند.

علاوه بر آن، این ایالت نیز که مانند سایر ایالت های آمریکا دارای ۲ کرسی سناتوری است، در سال جاری یکی از مبارزات جالب انتخاباتی را در پیش روی دارد. ایالتی که در حال حاضر دو سناتور زن را به مجلس سنا فرستاده است، باز هم می خواهد یک زن دیگر را به سنا بفرستد.

سناتور جدید، یا همان خانم «باربارا باکسر- Barbara Boxer» سناتور فعلی از حزب دموکرات و یا خانم «کارلی فیورینا – Carly Fiorina» از حزب جمهوری خواه خواهد بود.

باربارا باکسر که از هشت سال پیش یکی از کرسی های سنای آمریکا را در اختیار گرفته است، مدتی است فعالیت های انتخاباتی خود را در ایالت محل زندگی اش آغاز کرده است.

سناتور باکسر تنها سناتوری است که همزمان بر دو کمیته مهم در مجلس سنا ریاست می کند، کمیته حفاظت محیط زیست و کمیته اخلاقیات.

دومین کرسی سناتوری ایالت کالیفرنیا نیز در حال حاضر به یک سناتور زن تعلق دارد، به خانم «دایان فانشتاین – Dianne feinstein».

خانم فانشتاین پیش از انتخاب به سمت یکی از دو سناتور ایالت کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی، به مدت ۱۰ سال شهردار شهر سانفرانسسیکو بوده و اکنون ریاست کمیته مهم اطلاعاتی سنای آمریکا را بر عهده دارد.

... و اما خانم فیورینا که در دنیای تجارت بین المللی و به ویژه در وال استریت کاملاً شناخته شده است، به تازگی مورد انتقاد قرار گرفت که چرا خود وظیفه شهروندی اش را که دادن راًی انتخاباتی است انجام نداده است. پاسخ کاندیدای سناتوری ایالت کالیفرنیا چنین بود:
شرم بر من!

کارلی فیورینا هر چند که یک چهره برجسته در دنیای تجارت در آمریکا بوده است اما در همین حال به عنوان یک سیاستمدار نیز شهرت داشته و در انتخابات سال ۲۰۰۸ ریاست جمهوری آمریکا مشاور ارشد اقتصادی سناتور جان مک کین، نامزد حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری آمریکا بود.

انتخابات روز دوم ماه نوامبر در ایالت کالیفرنیا به همراه انتخابات سی و سه کاندیدای سناتوری دیگر در سراسر آمریکا انجام خواهد شد. در حال حاضر، مبارزه تنگاتنگی بین دو زن کاندیدای سناتوری در کالیفرنیا در جریان است، انتخاباتی که برنده آن را برای شش سال آینده به مجلس سنا خواهد فرستاد.

در چارچوب انتخابات سراسری آمریکا – صرفنظر از انتخابات میان دوره ای که هر دو سال یک بار صورت می گیرد یا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر چهار سال یکبار برگزار می شود – گاه مسائلی که خارج از چهارچوب انتخاباتی است، ممکن است نامزدهای مستقل یا نامزدهای احزاب جمهوری خواه و دموکرات را طوری تحت تاًثیر قرار دهد که آنان نتوانند مستقل از رویدادی که خارج از انتظارشان بوده است؛ عمل کنند.

یکی از این موراد، موردی بود که روز چهارشنبه چهارم ماه اوت برابر با سیزدهم مرداد ماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی اتفاق افتاد. قاضی «Vaughn walker»، که یک قاضی فدرال در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیاست با راًی خود درباره ازدواج همجنس گرایان، مبارزات انتخاباتی میان دوره ای را پیچیده تر کرد.

راًی این قاضی فدرال در سانفرانسیسکو مبنی بر لغو قانون منع ازدواج همجنس گرایان است. قاضی «»aughn walker"، قانون قبلی را بر خلاف قانون اساسی آمریکا خواند و با این راًی نه تنها بر موضع کاندیداها که با توجه به اصول حزبی خود مخالف یا موافق این راًی بودند؛ اثر گزارد بلکه پرزیدنت اوباما را نیز در مقام رئیس حزب دموکرات دچار اشکال کرد.

راًی این قاضی فدرال مشاوران رئیس جمهوری را پس از صدور چنین راًئی وادار به توضیح کرد. پرزیدنت اوباما از حقوق برابر برای همجنس گرایان – چه زن و چه مرد – حمایت می کند اما با دادن حق ازدواج به همجنس گرایان مخالف است.
این در حالی است که جمهوری خواهان می گویند موضع این مسئله در جریان انتخابات می تواند تلاش های آنان را برای بدست آوردن اکثریت چه در سنا و چه در مجلس نمایندگان بر هم زند.

مقامات حزب جمهوری خواه و استراتژیست ها می گویند نباید مبارزات انتخاباتی را ناگهان بر مسائلی مانند ازدواج همجنس گرایان و یا هر مورد حساس دیگری از جمله مسئله مهاجرت متمرکز کرد. آنان می گویند مهمترین برگ برنده برای به دست آوردن اکثریت مجدد کنگره آمریکا، تمرکز بر مسئله اقتصادی و باز هم مسئله اقتصادی است.

در بخش بعدی به اهمیت مسئله اقتصاد کالیفرنیا در انتخابات میان دوره ای و تاثیر آن در روند این مبارزات نه تنها در خود ایالت کالیفرنیا، بلکه در ایالت های دیگر خواهیم پرداخت.

XS
SM
MD
LG