لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش هفتم


نقش پرزیدنت اوباما در روند انتخابات میان دوره ای آمریکا بتدریج گسترش می یابد و حتی گاه خود کاندیدا را نیز تحت الشعاع میدهد. به عبارت دیگر، پوشش رسانه ای انتخابات میان دوره ای هر چند که باید بیشتر در چهارچوب کاندیداهای ایالتها عمل کند، با وجود فعالیت رئیس جمهوری در این میان بازار رسانه ها داغ تر شده است.

سفرهای داخلی پرزیدنت اوباما حتی در چند ماه نخست آغاز ریاست جمهوری اش نشان میدهد که وی سیاست عمومی خود را با سیاست انتخاباتی در هم آمیخته است. به عبارت دیگر، می توان گفت که پرزیدنت اوباما از نخستین روز ریاست جمهوری اش، تلاش برای پیروزی در دومین دوره را آغاز کرده است و هر چند که انتخابات میان دوره ای به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارتباطی ندارد، با این همه سفر دور کشور پرزیدنت اوباما برای کمک به کاندیداهای دموکرات در کنگره و فرمانداری ها نشان دهنده آنست که آقای اوباما به سرنوشت سیاسی خود در انتخابات بعدی ریاست جمهوری می نگرد و تلاش میکند که اکثریت حزب خود را در کنگره حفظ کند.

اگر دموکرات ها اکثریت را در مجلس نمایندگان یا در مجلس سنا از دست بدهند، دولت اوباما با مشکلات عمده ای روبرو خواهد شد. این در حالی است که به عنوان مثال جمهوری خواهان در صدد آن هستند که قانون اصلاح بیمه های درمانی آمریکا را که در سال جاری به تصویب رسیده و مهمترین برنامه پرزیدنت اوباما در سیاست داخلی اش بوده است، لغو کنند.

پائین آمدن درصد حمایت عمومی از پرزیدنت اوباما، به پرسش گرفتن برخی از سیاست های داخلی رئیس جمهوری از جمله قانون جدید اصلاح بیمه های درمانی، انرژی، نرخ بالای بیکاری، اداره جنگ در افغانستان، کسری سرسام آور بودجه کشور، ادامه مشکلات اقتصادی و مشکل قانون مهاجرت شانس جمهوری خواهان را برای در دست گرفتن اکثریت مجلس نمایندگان بیشتر کرده است.
... و برای همین است که مسئله ایالت هائی که اخیراً مورد بازدید انتخاباتی پرزیدنت اوباما قرار گرفته اند، این پرسش را پیش روی قرار میدهد که آیا وی در این بازدیدها آینده سیاسی خود را بیشتر مورد ملاحظه قرار نداده است.

به عنوان مثال، رئیس جمهوری به ایالت ورمونت که ۴۰ درصد آرای خود را در سال ۲۰۰۸ میلادی به وی داده است، سفر نمی کند و کسی سخنی از وی نمی شنود. اما هزارها نفر در ایالت های اوهایو، کارولینای شمالی، میسوری، ایندیانا یا ایالت فلوریدا سخنرانی هایش را در برنامه های مختلف محلی می شنوند. در این ایالتها، تفاوت برد یا باخت وی با رقیب جمهوری خواهش در سال ۲۰۰۸ میلادی حتی کمتر از ۵ درصد بوده است. اما اهمیت این ایالتها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بیشتر محسوس خواهد شد.

از شانزده ایالتی که رئیس جمهوری از آن بازدید کرده است، نه (۹) ایالت آنهائی بوده اند که در انتخابات گذشته به نفع حزب دموکرات تغییر جهت داده بودند.

... و اما ببینیم چه مواردی می تواند در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر سال جاری در جهت مثبت برای دموکراتها عمل کند. یکی از این موارد، مورد تمدید منافعی است که به بیکاران تعلق می گیرد. اکنون ۶۲ در صد آمریکائیان طرفدار تمدید این منافع به بیکاران هستند.

اما در همین حال، موارد غیر قابل پیش بینی و خارج از انتظار نیز روی میدهد که بر نگرانی دمکراتها می افزاید.. رویدادهائی مانند مسئله رویاروئی " چارلی رنگل" دموکرات پرقدرت ایالت نیویورک به اتهام انجام کارهای خلاف برای دموکرات ها که نگرانی دموکرات ها را بویژه در مجلس نمایندگان در انتخابات نوامبر آینده بیشتر کرده است.

"چارلی رنگل" که از۴۱ سال پیش تا بحال همچنان یکی از کرسی های ایالت نیویورک را در اختیار خود دارد، با توجه به اتهاماتی که اخیراً از سوی کمیته اخلاق و مقررات مجلس نمایندگان در باره وی اعلام شد؛ موجب نگرانی دموکرات ها شده است.
وی متهم است که در موارد مختلف از نفوذ خود در مجلس نمایندگان برای انجام کارهائی در جهت منافع خویش سوء استفاده کرده است.

در مطلب بعدی به موارد مثبت و منفی پیش روی جمهوری خواهان د رانتخابات میان دوره ای ماه نوامبر سال جاری می پردازیم.

XS
SM
MD
LG