لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

جان کری خبر داد؛ ایران با اجرای توافق چند روز فقط فاصله دارد


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد که ایران تا اجرای توافق تنها چند روز فقط فاصله دارد.

جان کری روز پنجشنبه در یک نشست کوتاه خبری در واشنگتن گفت ایران برای جلب رضایت طرف مقابل تا اعلام روز اجرای توافق جامع اتمی شاید چند روز بیشتر فاصله نداشته باشد.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در این نشست تاکید کرد احتمال آن که "روز اجرا"ی توافق جامع هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران زودتر فرا برسد، بیش از احتمال به تاخیر افتادن آن است.

جان کری با اعلام این که پیشتر در روز پنجشنبه با همتای ایرانی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است، گفت محمدجواد ظریف بر تمایل تهران به تکمیل تعهدات خود به منظور اجرایی شدن توافق وین، تاکید کرده است.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از شش قدرت جهانی، روز ۲۳ تیر ماه در وین پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر پرونده برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که در ازای اعمال محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه تهران به دلیل همین فعالیت‌ها، لغو خواهند شد.

برای اعلام "روز اجرا"، ایران طبق توافق باید گام‌هایی را بردارد؛ از جمله آن که باید ذخایر اورانیوم غنی شده خود را تا سقف حدود ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای زیر ۴ درصد کاهش دهد؛ کاری که اوایل دی ماه به اتمام رسید و وزیر خارجه آمریکا آن را تکمیل یکی از گام‌های اساسی که ایران متعهد به اجرای آن شده بود، دانست.

علاوه بر آن تعداد سانتریفیوژها در تاسیسات غنی سازی ایران باید کاهش یابد و رآکتور هسته‌ای اراک نیز بازطراحی شود؛ اقداماتی که بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان است.

XS
SM
MD
LG