لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

وال استریت جورنال: مذاکرات اتمی ایران دلیل جاسوسی از نتانیاهو بود


سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا علیه مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران - اسفند ۱۳۹۳
سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا علیه مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران - اسفند ۱۳۹۳

روزنامه وال استریت جورنال در مقاله‌ای با عنوان "ادامه تجسس دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از مقام‌های اسرائیل موجب ناخرسندی کنگره شده است"، دلیل شنود مکالمات مقام‌های اسرائیلی توسط آمریکا را اهمیت مذاکرات هسته‌ای با ایران دانست.

این گزارش می‌گوید، اگر چه حدود دو سال پیش که جهان از تجسس آمریکا از مقامات کشورهای دوست و همپیمانش مطلع شد و باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دستور توقف آن را اعلام کرد، اما واشنگتن تصمیم گرفت برخی از مقام‌های کشورهای همپیمان خود را از این امر مستثنی کند و بنیامین ناتنیاهو نخست وزیر اسرائیل، در صدر فهرست این افراد است.

بر اساس این گزارش، علت این کار اوج مذاکرات هسته‌ای جامعه جهانی با ایران بود؛ موضوعی که اسرائیل یکی از مخالفان سرسخت آن بود.

اما دامنه این تجسس، شامل گفتگوهای مقامات اسرائیل با اعضای کنگره ایالات متحده را نیز شامل می‌شد و این موضوع پرسش‌هایی را مطرح کرد که دولت ایالات متحده از قانونگذاران آمریکایی نیز تجسس می‌کند.

در ادامه این مقاله آمده است که توجیه مقامات کاخ سفید برای این اقدام، آن است که اطلاعات به دست آمده توانسته در مقابله با کمپین آقای نتانیاهو (در مخالفت با گفت‌وگوهای اتمی) حیاتی باشد.

اطلاعاتی که به نوشته این مقاله از طریق شنود مکالمات توسط آژانش امنیت ملی آمریکا به دست آمد، شامل این موارد بود: درز گزینشی اطلاعات مذاکرات به بیرون توسط اسرائیل با هدف به شکست کشاندن گفتگوها، هماهنگی بین اسرائیل و گروه‌های بانفوذ لابی یهودی در آمریکا، و تاثیرگذاری بر روی اعضای کنگره با هدف دادن رأی مخالف به توافق اتمی در صورت دستیابی به آن.

XS
SM
MD
LG