لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

آمریکا تحویل اورانیوم غنی شده ایران به روسیه را تایید کرد


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای از پیشرفت در اجرای توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه بین ایران و قدرت‌های جهانی ابراز خرسندی کرد و گفت که امروز ایران یکی از گام‌های اساسی که تعهد کرده بود را تکمیل کرد.

جان کری در این بیانیه خبر داد یک کشتی حامل بیش از ۲۵ هزار پوند (۱۱ هزار و ۳۴۰ کیلوگرم) اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی که هنوز تبدیل به صفحات سوخت برای رآکتور تحقیقات تهران نشده بودند، ایران را به مقصد روسیه ترک کرد.

طبق توافق، ایران در ازای این میزان اورانیوم، از روسیه و قزاقستان کیک زرد دریافت کرده است.

آقای کری خاطرنشان کرده که اکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی باید تأیید کند که فقط تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در ایران موجود است، و این که تهران تمامی گام‌های کلیدی ذکر شده دیگر در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نیز برداشته، تا روز اجرا تحقق یابد.

خبرگزاری روسی تاس نیز پیشتر در روز دوشنه، به نقل از یک مقام ارشد روسیه که هویت او را فاش نکرد، گزارش داد که عملیات انتقال هشت و نیم تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه، در چارچوب توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، به سرانجام رسید.

توافق جامع اتمی وین همچنین از ایران می‌خواهد که تعداد سانتریفیوژهای فعال در چرخه سوخت را کاهش دهد و رآکتور هسته‌ای اراک را نیز، که پلوتونیم تولید آن می توانست برای تولید سلاح هسته‌ای بکار گرفته شود، بازطراحی کند.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مسئولیت نظارت بر اجرای تعهدات ایران در توافق را بر عهده دارد، اقدامات تهران در این دو زمینه نیز در جریان است.

مقام‌های ایران اواخر آذر ماه گفتند که سعی دارند شرایط توافق را ظرف دو تا سه هفته آینده انجام دهند تا روز اجرای توافق اعلام و روند لغو تحریم‌های ایران آغاز شود.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی اتمی، اجرای توافق و لغو تحریم‌های ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۶ را غیرممکن نداسته است.

XS
SM
MD
LG