لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

اوباما: توافق اتمی با ایران یکی از اهداف تحقق یافته دولت آمریکا در سال ۲۰۱۵ بود


باراک اوباما توافق اتمی با ایران را یکی از ده هدف او در آغاز سال جاری میلادی عنوان کرد، که اینک در پایان سال تحقق یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام هفتگی خود در آستانه سال نو، ضمن آرزوی تعطیلاتی سرشار از شادی برای مردم آمریکا گفت که تحقق ۱۰ هدفی که در آغاز سال ۲۰۱۵ در نظر گرفته بود، هر آمریکایی را به تحقق آرزوهایشان در سال ۲۰۱۶ خوشبین می‌کند.

او که توافق هسته‌ای با ایران را ششمین نیت خود در سال ۲۰۱۵ عنوان کرد، گفت: "ما موفق به حصول توافقی شدیم که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند. در واقع ایران هم اکنون هزاران سانتریفیوژ مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم را برچیده است."

رئیس جمهوری آمریکا آغاز روابط دیپلماتیک با کوبا، توافق بر سر مقابله با تغییرات آب و هوایی و توافق تجاری با کشورهای منطقه اقیانوس آرام را تعدادی دیگر از نیات تحقق یافته دولت خود برای سال ۲۰۱۵ برشمرد.

آقای اوباما همچنین روز جمعه ۱۸ نوامبر در کنفرانس خبری در کاخ سفید بر عزم دولت خود در شکست دادن گروه خود خوانده دولت اسلامی، موسوم به داعش تاکید کرد و گفت: "ما داعش را شکست می‌دهیم و این پیروزی را با تحت فشار قرار دادن مستمر این گروه، قطع خطوط تدارکاتی، مسدود کردن منابع مالی، نابودی رهبری و نیروی‌ها و نابودی زیرساخت‌های آن به دست می‌آوریم."

رئیس جمهوری آمریکا پیش از سفر به هاوائی برای تعطیلات سال نو مسیحی، با خانواده‌های قربانیان کشتار تروریستی شهر سن‌برناردینوی کالیفرنیا دیدار کرد. باراک اوباما گفت آن‌هایی که در این شهر کشته شدند، نمایی از جامعه آمریکا هستند که مهاجران با باورهای دینی مختلف و سوابق مختلف را در خود جای داده است."

باراک اوباما روز جمعه همچنین، لایحه بودجه یک تریلیون و صد میلیارد دلاری برای سال ۲۰۱۶ را که کنگره برای او فرستاده بود، بلافاصله امضاء کرد.

XS
SM
MD
LG