لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

آمریکا برای لغو تحریم‌های ایران در ماه ژانویه آماده می‌شود


سناتور بن کاردن (نشسته راست) در کنار سناتور باب کورکر در نشست کمیته روابط خارجه سنا - آرشیو
سناتور بن کاردن (نشسته راست) در کنار سناتور باب کورکر در نشست کمیته روابط خارجه سنا - آرشیو

به نظر می‌رسد دولت ایالات متحده آمریکا قصد دارد برای آغاز روند برداشته شدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، دست کم بخشی از آن تحریم‌ها، در اوایل ماه ژانویه آماده شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در نامه‌ای به کمیته روابط خارجی سنا گفت ایران بطور "شفاف" و "قابل تایید" تعهدات خود را طبق توافق اجرا می‌کند و مناسب است "تعلیق تحریم‌ها" آغاز شود.

سناتور ارشد بن کاردن از حزب دموکرات در نشست روز پنجسنبه گفت به نظر می‌رسد که برچیدن تحرم‌های ایران می‌تواند، نه آنطور که در ابتدا انتظار می‌رفت از بهار آینده، بلکه از اوایل ژانویه (اواسط دی ماه)، آغاز شود.

به گفته سناتور کاردن در طول جلسات بررسی توافق هسته‌ای وین در کنگره، نمایندگان دولت باراک اوباما حدس می‌زدند که تا بهار سال آینده طول خواهد کشید که ایران شرایطی را که برای آغاز لغو تحریم‌ها لازم خواهد بود، فراهم کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، روز ۲۳ تیر ماه توافق کردند در ازای اعمال محدودیت‌هایی بر روی برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که پیش از آن به دلیل همین فعالیت‌ها وضع شده بود، لغو شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، سناتور بن کاردن در نشست امروز درباره توافق اتمی که نمایندگان دولت نیز در آن حضور

داشتند گفت "اکنون ما می‌دانیم که ایران تعهداتش را اجرای می‌کند و لغو تحریم‌ها می‌تواند از اوایل ژانویه آغاز شود."

استیفن مال نماینده وزارت خارجه آمریکا و مسئول رسیدگی و هماهنگی اجرای برجام نیز تایید کرد که برخی از مقام‌های دولت نیز فکر می‌کردند اجرای تعهدات ایران برای آن که روند برچیدن تحریم‌ها آغاز شود، تا بهار طول خواهد کشید.

وی پیش بینی کاردن از آغاز لغو تحریم‌ها در ژانویه را رد نکرد، اما در این باره پیش بینی هم ارائه نکرد و تنها گفت "ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم ... فکر نمی‌کنم کسی در آمریکا بتواند پیش بینی کند چه زمانی این روند آغاز می‌شود."

وی با تاکید بر این که آغاز لغو تحریم‌ها بستگی به عملکرد ایران و تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد، گفت بر اساس برنامه توافق، "گام‌های ایران برای توقف بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای اش باید صحیح باشند، نه سریع."

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز گذشته در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس برای مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی)، گفت با این تصمیم، تحریم‌ها در دی ماه برداشته خواهند شد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در نشستی فوق العاده، با اکثریت آرا به قطعنامه پیشنهادی قدرت‌های عضو گروه ۱+۵ برای مختومه شدن پرونده ۱۲ ساله گذشته هسته‌ای ایران رأی مثبت داد.

بسته شدن این پرونده راه را برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم‌های ایران هموارتر کرد.

در نامه جان کری به کمیته سنا، که نسخه‌ای از آن به دست آسوشیتدپرس رسیده است، وزیر خارجه آمریکا اظهار می کند که ایران هیچ برنامه یا فعالیت‌های پنهانی برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد.

XS
SM
MD
LG