لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

انتقاد قانونگذاران آمریکا از به تاخیر انداختن تحریم های جدید علیه ایران


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده

قانونگذاران ارشد کنگره آمریکا، از جمله برخی دموکرات های حامی توافق هسته ای با ایران، از تصمیم کاخ سفید در به تاخیر انداختن تحریم های جدید علیه ایران در واکنش به آزمایش های موشکی اخیر در آن کشور، انتقاد کرده اند.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال، دولت آمریکا سه روز قبل، به کنگره اطلاع داد که تحریم های جدیدی را علیه تعدادی از اشخاص و شرکت های ایرانی و وابسته، که در توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران نقش دارند، تدارک می بیند. اما همین روزنامه روز بعد گزارش داد که کاخ سفید تصمیم گیری در این باره را به تعویق انداخته است.

سناتور کریس کونز، از حامیان رئیس جمهوری آمریکا در توافق هسته ای گفت، عدم واکنش قاطع به دو آزمایش اخیر موشک بالستیک ایران، توانایی غرب را در وادار کردن ایران به انجام تعهداتش، کاهش می دهد. وی افرود، اگر واشنگتن ایران را به دلیل آزمایش های موشکی تحت فشار قرار ندهد، تهران تشویق به "تقلب در توافق هسته ای" خواهد شد.

باب کورکر از منتقدان جمهوریخواه باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز گفت که نگرانی از عدم انجام تعهدات ایران در توافق هسته ای، موجب به تاخیر افتادن تصمیم کاخ سفید شده است.

به گزارش وال استریت جورنال، مقام های آمریکا و اروپا در گفتگوهای خصوصی گفته اند که تردید کاخ سفید در اعمال تحریم های جدید، به علت نگرانی از تضعیف موقعیت سیاسی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در آستانه انتخابات هفتم اسفند ماه سال جاری در برابر جناح تندرو در ایران است.

در این بین مقام های ایران روز جمعه ۱۱ دی ماه از دستور رئیس جمهوری به وزیر دفاع در شتاب بخشیدن به گسترش توان موشکی ایران حمایت کردند. هشت نماینده مجلس در نامه ای به حسن روحانی از آنچه "واکنش حساب شده، قاطع و دقیق" او خوانده اند، تقدیر کردند.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران نیز در نماز جمعه تهران گفت، تا زمانی که آمریکا از اسرائیل حمایت می کند، ایران به گسترش توان موشکی خود ادامه خواهد داد. سپاه پاسداران در عین حال، روز گذشته انجام هر گونه آزمایش موشکی در هفته گذشته در تنگه هرمز را تکذیب کرد.

آمریکا می گوید موشک ، در ۱۵۰۰ متری ناو هواپیما بر هری ترومن فرود آمد. آزمایش موشک بالستیک ایران در چند ماه قبل نیز ، واکنش آمریکا و کشورهای اروپایی را بدنبال داشت.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت ، آزمایش موشک بالستیک ایران در روز ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵، نقض اشکار قطعنامه شورای امنیت است. آمریکا می گوید، ایران در پنج ماهه پس از توافق هسته ای، دو آزمایش موشکی انجام داده است.

XS
SM
MD
LG