لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

مقامات آمریکایی از یک رویارویی دیگر با شناورهای ایران در خلیج فارس خبر دادند


در تنش های اخیر قایق های ایران که پرچم سپاه هم دارند، حضور داشته اند.
در تنش های اخیر قایق های ایران که پرچم سپاه هم دارند، حضور داشته اند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند یک شناور نظامی آمریکایی در روز یکشنبه ۱۴ شهریور ماه (۴سپتامبر) مجبور شد به دلیل نزدیک شدن یک شناور تندرو نظامی ایرانی در خلیج فارس، مسیر خود را عوض کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکایی این مطلب را روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه اعلام کردند و گفتند شناور نظامی ایرانی به فاصله ۱۰۰ یاردی (۹۱ متری) کشتی آمریکایی رسیده بود.

دو مقام وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه به رویترز گفتند شناور گشتی نیروی دریایی آمریکا روز یکشنبه در مرکز خلیج فارس پس از نزدیک شدن شناور "سپاه پاسداران" تغییر مسیر داد.

این دست کم چهارمین مورد از اتفاقات مشابهی است که طی کمتر از یک ماه گذشته در منطقه رخ می دهد. مقامات آمریکایی نگران آن هستند که این اقدامات جمهوری اسلامی ایران ممکن است در نهایت منجر به وقوع یک اشتباه شود.

یک مقام آمریکایی که به شرط فاش نشدن نامش با رویترز صحبت می کرد، گفت شناور ایرانی به طور مستقیم جلوی گشتی USS Firebolt آمد و این کشتی ۵۳ متری وادار شد که مسیرش را تغییر دهد.

یکی از دو مقام آمریکایی اقدام ایران را به خاطر عدم برقراری ارتباط و مانور دادن در چنین فاصله نزدیکی "غیر ایمن و "غیرحرفه ای" خواند و افزود سلاح های پوشیده نشده و سرنشین دار شناور ایرانی نمایان بود.

در ماه های اخیر، به رغم توافق هسته ای سال گذشته و نزدیکی نسبی تهران و واشنگتن، برخورد گشتی های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شناورهای نظامی آمریکا در آب های خلیج فارس افزایش یافته است.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه هفته گذشته با انتقاد از رفتار تهاجمی قایق های سپاه پاسداران ابراز امیدواری کرد که نیروی دریایی ایران حرفه ای عمل کند، و گفت تقریبا همه ماجراجویی ها در خلیج فارس، از سوی نیروی قدس سپاه پاسداران است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز با بیان این که هدف طرف ایرانی از این اقدامات "نامشخص" است، چنین رفتاری را غیرقابل پذیرش دانست و گفت اینگونه برخوردهای نیروهای ایرانی می تواند خطرات ناشی از اشتباه محاسباتی را افزایش دهد.

رسانه‌های آمریکایی پیشتر خبر داده بودند که به دنبال نزدیک شدن سریع یک قایق تندرو ایرانی به دو کشتی نظامی متعلق به نیروی دریایی آمریکا و یک کشتی کویتی در شمال خلیج فارس در روز چهارشنبه سوم شهریور ماه، شناور آمریکایی اقدام به شلیک هشدار کرد.

یک روز قبل از اعلام این خبر نیز وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد که چهار قایق تندرو سپاه پاسداران ایران روز سه شنبه (دوم شهریور ماه) برای یک ناوشکن آمریکایی در آب‌های آزاد و در نزدیکی تنگه هرمز "ایجاد مزاحمت" کرده بودند.

XS
SM
MD
LG