لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۱

همسر پژوهشگر آمریکایی زندانی در ایران خواستار تلاش بیشتر دولت آمریکا برای آزادی او شد


آقای وانگ در کنار همسر و فرزندش پیش از سفر به ایران و زندانی شدن
آقای وانگ در کنار همسر و فرزندش پیش از سفر به ایران و زندانی شدن

همسر ژیو وانگ، پژوهشگر چینی آمریکایی دانشگاه پرینستون که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است خواهان تلاش بیشتر ایالات متحده برای آزادی پدر فرزند چهار ساله‌اش شد.

هوآ کو در مراسمی که توسط دانشجویان دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی برای حمایت از پژوهشگر ۳۶ ساله برگزار شد گفت تلاش‌های ایالات متحده برای آزادی ژیو وانگ باید فراتر از گفتگوهایی باشد که هر سه ماه یکبار در حاشیه مذاکرات مرتبط با توافق هسته‌ای ایران و جهان انجام می‌شود.

ژیو وانگ در مرداد ماه سال گذشته وقتی تحقیقات مربوط به پروژه دانشگاهی خود را در ایران انجام می‌داد، به اتهام جاسوسی بازداشت و زندانی شد. خانواده ژی یو وانگ، دانشگاه پرینستون و دولت‌های باراک اوباما و دونالد ترامپ حدود یکسال به امید ثمربخش بودن تلاش‌ها برای آزادی آقای وانگ، بازداشت و زندانی شدنش را مخفی نگاه داشتند تا وقتی که دادگاه ایران در ماه ژوئیه حکم ده سال حبس برای ژیو وانگ صادر کرد.

یک دادگاه تجدید نظر مرداد ماه امسال درخواست رسیدگی دوباره به پرونده را رد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که آقای وانگ «با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود» و پس از بازداشت به دنبال اینکه «محرز شد وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند» بازداشت و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این در حالیست که آقای وانگ با ویزای دانشجویی برای انجام مطالعات مربوط به پایان‌نامه دکترای خود در رشته تاریخ حکومت‌داری به ایران سفر کرد. استاد راهنمای او نیز اعلام کرد که تحقیقات آقای وانگ روی مدارکی مربوط به دوران قاجار بوده و معلوم نیست چطور حکومت ایران مطالعه روی مدارک صد سال پیش را جاسوسی دانسته است.

بازداشت این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار واکنش‌ بیش از هزار و ۵۰۰ استاد دانشگاه و مورخ برجسته از ۳۴ کشور جهان از جمله آمریکا را در پی داشت که با امضای یک بیانیه خواستار آزادی سریع ژی یو وانگ شدند.

در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد منتشر شد، امضا کنندگان به حکم غیرعادلانه آقای وانگ اعتراض، و در مورد سلامت جسمی او ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG