لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۷

مایک پمپئو خواستار آزادی فوری همه گروگان‌های زندانی در ایران شد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده از جمهوری اسلامی ایران خواست فورا همه آمریکایی‌های «به گروگان گرفته شده» را آزاد کند.

روز یکشنبه ۳۰ دی، مایک پمپئو در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و نوشت: ۳۸ سال پیش در چنین روزی تندروها در ایران ۵۲ دیپلمات آمریکایی را که برای ۴۴۴ روز گروگان گرفته شده بودند، آزاد کردند. ایران هنوز آمریکایی‌های بی گناه را گروگان گرفته است.

​آقای پمپئو در توئیت دیگری، علی خامنه‌ای، حسن روحانی و محمدجواد ظریف را مخاطب قرار داد و گفت آنها با آزادی فوری «باب لوینسون»، «ژئو وانگ»، «باقر و سیامک نمازی» و دیگر گروگان‌ها، باید «گروگانگیری و کارزار ترور» را پایان دهند.

جمهوری اسلامی ایران بیش از ۱۰ شهروند آمریکا و دیگر کشورها که بعضی ها دو تابعیتی هستند را به اتهاماتی چون جاسوسی بازداشت کرده است.

مایکل وایت کهنه سرباز ارتش آمریکا تازه‌ترین شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران است.

رابرت (باب) لوینسون افسر بازنشسته اف‌بی‌آی است که به عنوان کارگاه خصوصی درباره قاچاق سیگار تحقیق می‌کرد، سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد.

همچنین ژیو وانگ دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون یکی دیگر از زندانیان آمریکایی در ایران است. همه آنها به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند و تابستان سال گذشته توسط دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی حکم آن‌ها تایید شد.

سیامک و باقر نمازی دو آمریکایی ایرانی تبار هستند که سه سال پیش به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

نزار زکا شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا نیز که به دعوت مقامات دولت روحانی به تهران سفر کرده بود به خاطر سابقه در ارتش آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

غیر از آنها، چند دو تابعیتی و شهروند دیگر کشورها در ایران زندانی هستند.

«احمدرضا جلالی» پزشک ایرانی تبار مقیم سوئد است که بعد از سفر دو سال پیش به ایران بازداشت شد و از سوی قوه قضائیه ایران به اعدام محکوم شد. دستگاه قضایی ایران می‌گوید او در ترور دانشمندان هسته‌ای نقش داشت. این در حالی است که خانواده و وکیل او این اتهامات را رد می‌کنند.

کامران قادری شهروند اتریشی-ایرانی یکی از افراد دو تابعیتی است که در حوزه فناوری اطلاعات فعال بود و بعد از سفر به ایران بازداشت شد. او به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

سعید ملک پور کانادایی ایرانی تبار نیز سال ۱۳۹۶ بعد از سفر به ایران به جرم راه‌اندازی «سایت‌های پورنوگرافی» ابتدا به اعدام و بعد به حبس ابد محکوم شد.

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی به خاطر همکاری با بنیاد رویترز بعد از سفر به ایران زندانی شد.

پیش از این سنای آمریکا در آبان سال گذشته با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی شهروندان آمریکایی از جمهوری اسلامی شده بود.

مهر ۱۳۹۷ خانواده وانگ و دیگر آمریکایی‌ها و خارجی‌های زندانی در ایران، خواستار کمک جامعه جهانی برای آزادی عزیزان‌شان شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG