لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

جیسون رضائیان خاطرات زندانی شدن در ایران را منتشر کرد؛ وقتی ماموران برای سرود آمریکا احترام گذاشتند


جیسون رضائیان ۵۴۴ روز در ایران زندانی بود.
جیسون رضائیان ۵۴۴ روز در ایران زندانی بود.

جیسون رضائیان روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار که بیش از یکسال در ایران زندانی بود، کتابی از آنچه بر او گذشت را منتشر کرد.

کتاب آقای رضائیان «زندانی: ۵۴۴ روز من در یک زندان ایران» (به انگلیسی: Prisoner: My 544 Days in an Iranian Prison) نام دارد که روی سایت فروش آمازون عرضه شده است.

عکس جلد کتاب جیسون رضائیان.
عکس جلد کتاب جیسون رضائیان.

جیسون رضائیان متولد ۱۹۷۶/۱۳۵۴ در کالیفرنیا، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران بود. او تیرماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش یگانه صالحی در تهران بازداشت شد و از سوی جمهوری اسلامی ایران به جاسوسی متهم شد. ۵۴۴ روز بعد آقای رضائیان همراه با چند زندانی آمریکایی دیگر در ۲۶ دی ۱۳۹۴ و همزمان با آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک آزاد شد.

به گزارش نیویورک پست، جیسون رضائیان در بخشی از کتاب خود روایت کرد: در زندان، ماموران از او خواستند که آواز بخواند. او پذیرفت؛ به شرطی که آنها بایستند. وقتی آنها ایستادند، او سرود «پرچم ستاره‌نشان» (به انگلیسی: The Star Spangled Banner) را خواند. آنها در آخر سرود، برایش دست زندند و یکی از آن مردها به رضائیان گفت که آهنگ «خیلی دوستداشتنی بود.»

آنها از او درباره سرود پرسیدند. رضائیان پاسخ داد که این سرود ملی آمریکا بود. بعد گفت: شما باید بیشتر مراقب باشید. شما احترام زیادی به «شیطان بزرگ» گذاشتید. این جرم بزرگی است .... همه خندید و بعد رضائیان به سلولش برگردانده شد...

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG