لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

بازداشت شدگان دی ماه ۹۶ به «قتل» سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین شهادت می دهند


 سینا قنبری زندانی که در بازداشتگاه اوین جان باخت
سینا قنبری زندانی که در بازداشتگاه اوین جان باخت

پس از آن که مادر سینا قنبری، بعد از یکسال درباره مرگ پسرش در زندان گفت که او خودکشی نکرده بلکه کشته شده است، تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ نیز عنوان کرده‌اند که درباره به «قتل» رسیدن سینا قنبری در زندان شهادت می‌دهند.

عارف فتحی یکی از بازدشت‌شدگان دی ماه سال ۹۶، در صفحه توئیتر خود نوشت «علی‌رغم تعهدی که در سازمان حفاظت اطلاعات زندان اوین داده و تهدیدهایی که شده‌ام به قتل سینا توسط نگهبانان و زندانبانان در این قرنطینه شهادت می دهم. »

نخستین بار در دی ماه گذشته، خبر مرگ سینا قنبری جوان ۲۲ ساله در زندان توسط دو تن از نمایندگان تهران در مجلس تایید شد و محمود صادقی نسبت به تکرار «کهریزکی دیگر» هشدار داد. اما ساعتی بعد، مدیر کل زندان‌های استان تهران در گفتگو با ایسنا مدعی شد که سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق آویز کرده و خودکشی کرده است.

پیش از این مادر سینا قنبری روز پنجشنبه ۲۷ دی ماه، برای نخستین بار پس از مرگ فرزندش با مسیح علی‌نژاد گفتگو کرده، با حالتی پریشان و متاثر تاکید کرد که از سکوت یک ساله خود پشیمان است و حالا می‌خواهد همه بدانند سینا قنبری را در زندان کشته‌اند.

حالا نیز یکی دیگر از بازداشت شدگان دی ماه سال ۹۶ برخلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی از کشته شدن سینا قنبری خبر داده و گفته است که شرح قتل سینا را چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله محمود صادقی و پروانه سلحشوری داده است اما به جز سلحشوری، دیگر نمایندگان حتی وعده پیگیری این موضوع را نیز نداده اند.

شاهد علوی، روزنامه نگار، نیز در توئیتر خود نوشته است که با یکی از همبندی های سینا قنبری در زندان گفت‌وگو کرده و آن‌ها تایید کرده‌اند که او در زندان به قتل رسیده است.

یکی دیگر از افرادی که همزمان با سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین بوده است نیز به وبسایت‌های خبری گفته است که سینا قنبری در زندان «خفه شده است».

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ ماه ۹۶ آغاز و به ۱۶۰ شهر ایران کشیده شد، سرکوب شدیدی از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و چندین نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شدند.

پیش ا‌ین بارها مقام‌های ارشد آمریکا از اعتراضات مردمی حمایت کرده‌اند، از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از جمله مقام های ارشد آمریکایی بود که بارها در روزهای اعتراضات، از حق مردم ایران برای اعتراض به حکومت حمایت کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز کشته و دستگیر شدن برخی در ارتباط با اعتراض‌های ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین نیکی هیلی، سفیر وقت ایالات متحده در سازمان ملل خواستار رسیدگی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران در شورای امنیت سازمان ملل شد و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که جهان رفتار آن را زیر نظر دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG