لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

قطعنامه سنای آمریکا: ایران شهروندان آمریکایی را آزاد کند


از راست: ژیائو وانگ، سیامک نمازی، نزار زاکا و باقر نمازی
از راست: ژیائو وانگ، سیامک نمازی، نزار زاکا و باقر نمازی

سنای ایالات متحده در یک قطعنامه که به تازگی تصویب کرده،‌ از دولت آمریکا و متحدانش خواسته که آزادی زندانیان آمریکایی از ایران را جدی دنبال کنند.

قطعنامه شماره ۲۴۵ سنای آمریکا به پیشنهاد سناتور تد کروز از حزب جمهوری خواه و پاتریک لِیهی از حزب دموکرات توسط سناتورهای دو حزب چهارشنبه شب تصویب شد.

در بخشی از این قطعنامه از پرزیدنت ترامپ خواسته شده که بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران، اولویت اصلی دولت شود.

در این قطعنامه به سیامک و باقر نمازی، ژیائو وانگ به عنوان شهروندان آمریکایی و همچنین نزار زاکا که اقامت دائم آمریکا دارد و همچنین رابرت لوینسون که در جزیره کیش ایران ناپدید شد، اشاره شده است.

در این قطعنامه از رئیس جمهوری خواسته شده یک گروه کاری چند ملیتی برای آزادی شهروندان آمریکایی تشکیل دهد.

سیامک نمازی، فعال اقتصادی و فعال در حوزه نفت در مهرماه ۹۴ در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله او که بهمن همان سال برای پیگیری وضع او به تهران سفر کرده بود، بازداشت شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی این پدر و پسر را به ده سال زندان محکوم کرد و این حکم در تجدیدنظر قطعی شد.

جرد گسنر وکیل نمازی ها از این قطعنامه روز چهارشنبه استقبال کرد. همچنین بابک نمازی برادر سیامک و فرزند باقر نمازی به همراه وکیل شان در واشنگتن حضور دارند تا با برخی اعضای ارشد کاخ سفید و وزارت خارجه دیدار کنند.

آنها روز چهارشنبه با جان سولیوان، معاون وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه دیدار کردند و قرار است روز پنجشنبه با دینا پاول، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید ملاقات کنند.

ژیائو وانگ دانشجوی پرینستون است که از یکسال پیش بعد از تحقیق درباره دوران قاجار بازداشت و او نیز به ده سال زندان محکوم شد.

نزار زاکا نیز لبنان تبار و دارای اقامت آمریکاست که به دعوت دولت روحانی شهریور ۹۴ به ایران رفت و بازداشت شد. او نیز به ده سال محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG