لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

مقامات با درمان خارج از زندان موافقت کردند؛ نازنین زاغری و نرگس محمدی به اعتصاب غذا پایان دادند


ریچارد رتکلیف خبر داد که همسرش نازنین زاغری و نرگس محمدی بعد از اینکه مقام های قضایی با درمان این دو زندانی سیاسی در بیرون از زندان موافقت کردند، آنها نیز به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ریچارد رتکلیف در بیانیه‌ای اعلام کرد: بعد از سه روز، این دو زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان دادند و چهارشنبه عصر گابریلا،دختر نازنین و همچنین مادرش توانستند با او در زندان ملاقات کنند.

«ریچارد رتکلیف» همسر نازنین زاغری زندانی ایرانی بریتانیایی، دوشنبه ۲۴ دی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که همسرش تلفنی اعلام کرده به همراه نرگس محمدی اعتصاب غذای سه روزه ای را آغاز کرده اند. این دو زندانی در اعتراض به نبود دسترسی به پزشک متخصص خارج از زندان و درمان تخصصی مورد نیاز، این اعتصاب غذای سه روزه را آغاز کرده بودند.

در پی انتشار خبر اعتصاب غذای خانم زاغری، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن را احضار کرد.

او در توئیتر خود نوشت که به سفیر ایران گفته است حبس نازنین زاغری در این شرایط غیرقابل قبول است و دسترسی این زندانی به خدمات پزشکی از حقوق اساسی اوست.

نرگس محمدی به ۱۶ و نازنین زاغری به ۵ سال زندان محکوم شده‌اند. هر دوی این زندانیان نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند، اما مقام‌های امنیتی و قضایی اجازه درمان آن‌ها در بیرون از زندان را نمی‌دهند.

پیش از آن، همسر نازنین زاغری توضیح داده بود که به تازگی توده‌هایی در سینه نازنین زاغری پیدا شده که تشخیص درست آن، نیازمند انجام دوباره ماموگرام و ام آر ای است، اما مسئولان زندان اجازه آن را نمی‌دهند.

ماه گذشته نیز محمد جعفری وکیل نرگس محمدی گفته بود که وضعیت جسمانی موکلش با توجه به آمبولی ریه و رشد تومور در مری، شرایط وخیمی را برای وی ایجاد کرده و بسیار نگران کننده است.

این وکیل دادگستری با بیان این که روند درمانی خانم محمدی در شرایط هشدار قرار دارد، اعلام کرد با این حال موکلش در بند زنان زندان اوین به سر می برد و همچنان با درخواست برگزاری کمیسیون پزشکی قانونی، مرخصی، اعزام به بیمارستان تخصصی و بحث آزادی مشروط وی موافقت نشده است.

فعالان حقوق بشر و مقام‌های برخی از کشورها بارها به زندانی شدن نرگس محمدی و نازنین زاغری اعتراض کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG