لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

سکوت مادر یک معترض دیماه سال گذشته شکست؛ فرزندم را در زندان کشتند


مادر سینا برای نخستین بار پس از مرگ فرزندش با مسیح علی‌نژاد گفتگو کرده است
مادر سینا برای نخستین بار پس از مرگ فرزندش با مسیح علی‌نژاد گفتگو کرده است

مادر «سینا قنبری» جوان ۲۲ ساله‌ای که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت شده بود، می‌گوید فرزندش را در زندان به قتل رسانده‌اند.

مادر سینا که برای نخستین بار پس از مرگ فرزندش با مسیح علی‌نژاد گفتگو کرده، با حالتی پریشان و متاثر تاکید می‌کند که از سکوت یک ساله خود پشیمان است و حالا می‌خواهد همه بدانند سینا قنبری را در زندان کشته‌اند.

نخستین بار در دی ماه گذشته، خبر مرگ سینا قنبری در زندان توسط دو تن از نمایندگان تهران در مجلس تایید شد و محمود صادقی نسبت به تکرار «کهریزکی دیگر» هشدار داد. اما ساعتی بعد، مدیر کل زندان‌های استان تهران در گفتگو با ایسنا مدعی شد که سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق آویز کرده و خودکشی کرده است.

مادر سینا قنبری می‌گوید سینا قبل از بازداشت با شور و هیجان برای روز تولدش برنامه‌ریزی می‌کرده و امکان ندارد جوانی با چنین روحیه‌ای دست به خودکشی بزند.

به گفته مادر سینا، او دو بار در دوران بازداشت با مادرش تلفنی صحبت کرده بود و بار دوم عنوان کرده که کتک خورده است اما همچنان روحیه خوبی داشت.

او تاکید می‌کند در تمام یک سال گذشته حتی یک درصد باور نداشته که فرزندش خودکشی کرده باشد.

علاوه بر سینا قنبری در تهران، وحید حیدری در اراک، سارو قهرمانی و کیانوش زندی در سنندج و شهاب‌الدین ابطحی در اراک از جمله بازداشتی‌های اعتراضات دی ماه ۹۶ بودند که اعلام شد در زندان درگذشته‌اند.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ ماه ۹۶ آغاز و به ۱۶۰ شهر ایران کشیده شد، سرکوب شدیدی از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و چندین نفر کشته و چند هزار نفر بازداشت شدند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از جمله مقام های ارشد آمریکایی بود که بارها در روزهای اعتراضات، از حق مردم ایران برای اعتراض به حکومت حمایت کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز کشته و دستگیر شدن برخی در ارتباط با اعتراض‌های ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین نیکی هیلی، سفیر وقت ایالات متحده در سازمان ملل خواستار رسیدگی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران در شورای امنیت سازمان ملل شد و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داد که جهان رفتار آن را زیر نظر دارد

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

.

XS
SM
MD
LG