لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

دیدار وزیران خارجه آمریکا و ایران پیش از آغاز گفتگوهای ژنو


وزیران خارجه آمریکا و ایران، پیش از آغاز دور جدید گفتگوهای هسته‌ای نمایندگان تهران و شش قدرت جهانی، هفته آینده در ژنو سوئیس با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از معاون وزارت امور خارجه ایران نوشت این دیدار به منظور ارائه «دستورات لازم به نمایندگان دو کشور» صورت خواهد گرفت.

جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز ضمن تایید خبر این دیدار گفت که آقای کری پیش از دیدار با محمد جواد ظریف، با پادشاه عمان در شهر مونیخ آلمان دیدار می‌کند. کشور عمان نقش مهمی در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و گفت و گوهای ایران و ایالات متحده داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جین ساکی گفت که دیدار وزیر خارجه آمریکا با سلطان قابوس، یک دیدار خصوصی است اما احتمال دارد طیف گسترده‌ای از موضوع‌ها، حتی بحران سوریه را نیز شامل شود.

جان کری سپس راهی ژنو سوییس می‌شود تا ۲۴ دی ماه با همتای ایرانی خود دیدار کند. دور جدید گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ۲۸ دی ماه در ژنو آغاز می‌شود. عباس عراقچی گفت که نمایندگان آمریکا و ایران، پیش از آغاز گفتگوهای ایران و گروه ۵+۱ در روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی ماه (۱۵ تا ۱۷ ژانویه) به منظور «بحث‌های دوجانبه» دیدار خواهند داشت.

وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکا، که در دو سال گذشته هیأت نمایندگی ایالات متحده در این گفتگوها را سرپرستی کرده است، این بار نیز ریاست هیأت آمریکایی را برعهده خواهد داشت.

به گفته آقای عراقچی سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه و رئیس هیأت مذاکره کننده آن کشور، ۲۲ دی ماه (۱۲ ژانویه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تهران ملاقات خواهد کرد.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱، اواخر آذر ماه گذشته در ژنو برگزار شد. طرفین تلاش می‌کنند تا ظرف چند ماه به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند و پس از آن، نگارش متن توافقنامه را تا اوایل تیرماه سال آینده کامل کنند.

XS
SM
MD
LG