لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

وندی شرمن برای شرکت در مذاکرات هسته ای با ایران به ژنو می رود


عباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای با ایران در وین. ۱۶ مه ۲۰۱۴
عباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای با ایران در وین. ۱۶ مه ۲۰۱۴

وندی شرمن ، معاون موقت وزارت خارجه آمریکا، همراه با تیم مذاکره کنندگان آمریکایی روز های ۲۵ تا ۲۷ دی ماه (۱۵-۱۷ ژانویه) در ژنو با مقام های ایرانی دیدار می کند.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، نوشته است این دیدار دو جانبه در چارچوب مذاکرات گروه موسوم به ۵+۱ با مقام های جمهوری اسلامی ایران و به ریاست کاترین اشتون، مشاور ویژه اتحادیه اروپا صورت می گیرد. هلگا اشمیت، معاون دبیرکل بازوی اجرایی اتحادیه اروپا در امور خارجی نیز در بخشی از این مذاکرات دو جانبه شرکت خواهد داشت.

بر اساس این بیانیه، در پی این مذاکرات روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) وندی شرمن در نشستی مرکب از دیگر نمایندگان ۵+۱، اتحادیه اروپا و نمایندگان ایران، به عنوان بخشی از مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته ای شرکت خواهد کرد. تیم مذاکره کنندگان آمریکایی مرکب از یازده تن از مقام های ارشد آمریکایی ست که ویلیام برنز، معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا از جمله آنان است.

این مذاکرا تا ۲۷تا ۲۸ دی ماه ت دومین مرحله در دور تازه گفت و گوها پس از پایان مهلت مذاکرات هسته ای است که برای سوم آذر تعیین شده بود. نخستین دور این مذاکرات در سطح معاونان وزارت خارجه در روزهای ۲۴ تا ۲۶ آذرماه در ژنو برگزار شد.

ازآنجا که ایران و ۵+۱ نتوانستند تا مهلت تعیین شده ۳ آذر به توافق جامع دست یابند، در آخرین جلسه در وین توافق کردند که مذاکرات را تا هفت ماه دیگر، تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵، تمدید کنند. توافق شده است که در ۴ ماه اول این مدت هفت ماهه دو طرف مذاکرات به توافق کلی یاسیاسی برسند و در سه ماه بعد جزئیات و پیوست های مربوط به توافق تدوین و نگارش شود.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران نیز روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت مذاکرات با ۵+۱ روز ۲۸ دی ماه در ژنو برگزار خواهد شد. او افزود پیش از آن هیئت ایرانی مذاکراتی دوجانبه با هیئت های آمریکا و روسیه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG