لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

ظریف: لغو کلی تحریم‌ها را یکجا می‌خواهیم


وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران در مذاکرات هسته‌ای «خواهان لغو یکجای همه تحریم‌ها» است.

محمد جواد ظریف که روز سه‌شنبه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران شرکت کرده بود، در تشریح روند مذاکرات مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ گفت: «این مذاکرات به طور دقیق ادامه دارد، طرف مقابل هم مسئولیت سنگینی دارد.» او ادامه داد: «در صورتی که پیشنهاد معقولی وجود داشته باشد می‌پذیریم در غیر این صورت آماده هر نتیجه‌ای هستیم.»

خبرگزاری‌های ایران سخنان وزیر امور خارجه ایران را به نقل از نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی منتشر کردند.

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت که ما در مذاکرات هسته‌ای «لغو کلی تحریم‌ها را یکجا خواهانیم».

ایران و کشورهای ۱+۵ با تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای تا تیرماه سال آینده، تلاش می‌کنند به یک توافق جامع بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران دست یابند. قرار است ایران و قدرت‌های جهانی بر سر شرایطی به توافق برسند که بر اساس آن ایران صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را به اثبات برساند و در مقابل غرب نیز تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران را لغو کند.

به نظر می‌رسد شیوه لغو تحریم‌ها مهمترین اختلاف ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای باشد. آمریکا می‌گوید که برخی از تحریم‌ها به طور تدریجی لغو خواهد، در مقابل ایران خواهان لغو یکجای همه تحریم‌هاست.

یک هفته پیش محمد جواد ظریف در در نامه‌هایی جداگانه به وزرای خارجه برخی از کشورها، ضمن تشریح مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، از تلاش برخی کشورها برای «حفظ رژیم تحریم‌ها علیه تهران» انتقاد کرد. ظریف در این نامه نوشت: «تعلق خاطر شدید به تحریم‌ها، در مسیر حصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده است».

تحریم‌های وضع شده علیه ایران از سوی نهادهای مختلفی به تصویب رسیده‌اند و از این رو آمریکا می‌گوید که امکان لغو همه یکجای همه تحریم‌ها وجود ندارد. لغو برخی از تحریم‌ها به تصویب کنگره آمریکا و لغو برخی تحریم‌ها به تصویب شورای امنیت نیاز دارد.

ایران و قدرت‌های جهانی مذاکرات خود را پس از سال نو مسیحی ادامه خواهند داد. ظریف تاریخ دور بعدی مذاکرات هسته‌ای را ۲۵ دیماه(۱۵ ژانویه) اعلام کرد. به گفته او این دور از مذاکرات در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG