لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

ظریف: تغییر ترکیب سنای آمریکا بر مذاکرات بی تأثیر است


محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در مجلس شورای اسلامی به پرسش‌های نمایندگان درباره مذاکرات هسته‌ای پاسخ می دهد. تهران، ۱۶ دی ۱۳۹۳
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در مجلس شورای اسلامی به پرسش‌های نمایندگان درباره مذاکرات هسته‌ای پاسخ می دهد. تهران، ۱۶ دی ۱۳۹۳

درپی تغییر اکثریت سنای آمریکا و یک دست شدن اکثریت در هر دو مجلس قانون گذاری در قالب حزب جمهوری خواه از آغاز سال ۲۰۱۵، پیش بینی می شود که کار مذاکرات هسته ای میان ایران با کشورهای ۵+۱ دشوار تر شود. کنگره می خواهد طرحی را به تصویب برساند که در حین انجام مذاکرات، آمریکا تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کند. امری که دولت دمکرات آمریکا با آن مخالف است و هم زمانی آن را با جریان مذاکرات مانعی در راه دستیابی به توافق می شناسد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره تغییر ترکیب سنای آمریکا و تاثیر آن بر امکان رسیدن به توافق به خانه ملت گفته است: «این تغییر برای ما تاثیری ندارد».

آقای ظریف در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت همچنین هرگونه اظهارنظر درباره توافق اتمی را تا پیش از پایان مذاکرات امکان پذیر ندانست و گفت «اگر طرف مقابل دنبال بهانه جویی نباشد و نخواهد به یک روشی کار را طولانی کند، امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد.»

وی افزود که همیشه معتقد بوده احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد.

در همین حال سناتور جمهوری خواه باب کورکر روز چهارشنبه اندکی پس از انتخاب شدن به ریاست کمیسیون روابط خارجی سنا به خبرنگاران گفت در حالی که احتمال تحریم های جدید علیه ایران در کنگره در دست ارزیابی است، اولویت مهم تر آنست که بدانیم کنگره چگونه می تواند در مذاکرات اتمی دخالت داشته باشد.

این نکته ای است که سناتور کورکر اخیرا در گفت وگو با صدای آمریکا برآن تاکید کرده است.

کورکر به صدای آمریکا گفت: «کنگره نقشی دارد که باید در مذاکرات با ایران ایفا کند. ما در تماس و مذاکره دایم با مقام های دولت و دیگران هستیم تا نقش مناسب کنگره را برای آن که بتواند قوت بیشتری به تیم مذاکره کننده ما ببخشد، تعیین کنیم. البته دولت ابداً تمایلی به ایفای نقش کنگره ندارد، ولی ما به طور حتم برای تقویت موضع آمریکا اقدام خواهیم کرد».

جمهوری خواهان پیش از آغاز کار کنگره جدید، طرح تحریم های جدید علیه ایران و نیز لزوم ارجاع هرگونه توافق نهایی اتمی را به کنگره از سوی رییس جمهوری آمریکا، از اولویت های دستور کار خود ذکر کرده اند.

XS
SM
MD
LG